Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapay bir göz modelinde ince bir materyal alaşım lifine sinir sinyali benzeri sinyaller göndererek pupilin ışığa göre genişleyip daralmasını sağlıyor; bu buluş bazı görme bozukluklarının tedavisine yardımcı olabilir

Işık pupilden göze girer ve göz küresinin arkasındaki retinaya ulaşır. Işık uyaranı retina tarafından sinir impulsuna dönüştürülür ve optik sinir yoluyla beyne gönderilir. Pupil refleksi göz bebeği boyutunu ışık düzeyine göre ayarlar. Böylece yüksek çözünürlükte görme sağlanırken retina parlak ışıktan korunur. Bu süreç optik sinir veya göz kas hareketini düzenleyen okülomotor sinir hasarında bozulabilir; bu da çift görme, ışık duyarlılığı veya yakındaki nesnelere odaklanma güçlüğü ile sonuçlanabilir.

Nankai Üniversitesi'nden Xu Wentao ve meslektaşları, yapay bir göz modelinde pupil refleksini taklit eden bir materyal geliştirdi. Xu biyonik göz kullanmak istendiğinde bu refleksin yeniden yaratılması gerektiğini söylüyor. Materyal yapay bir sinaps görevi gördüğü bilinen mineral perovskit temellidir. Sinaps, sinir sinyallerinin iletildiği ve hücrelerin iletişim kurmasını sağlayan iki nöron arasındaki boşluktur.

Ekip laboratuvar deneyinde 625 nanometre kalınlığındaki materyali ve bir alaşım lifini yapay bir göze ekledi. Mayeryal ışığa maruz kaldığında, liflere sinir sinyaline benzeri sinyaller gönderiyor ve bu sinyaller daha sonra pupilin boyutunu kontrol ediyor. Xu ‘Sistem tüm ışık koşullarında çalışıyor’ demiştir.

Xu, bir sonraki adımın rengi algılayan yapay bir göz geliştirmek olduğunu söylüyor. 'İnsan gözü milyonlarca rengi tanıyabilir ve bunları yüksek çözünürlükte algılar. Gelecekte bu işlevi yapay gözümüze entegre etmeyi planlıyoruz' demiştir.

Manchester Üniversitesi'nden Robert Luca pupil refleksine sahip yapay bir gözün yararlı olabileceğini söylüyor. 'Herhangi bir yapay göz, gece ve gündüz ışığı arasındaki ışık yoğunluğu örüntülerini çözmek zorunda kalacak. Işığa duyarlı bir pupil bu sorunu çözebilir, çünkü ışığı algılayan yüzeye ulaşan toplam ışık miktarını daha sabit tutacak' demiştir.


Medikaynak Referanslar

Bionic eye that mimics how pupils respond to light may improve vision; New Scientist, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler