Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bilindiği gibi romatoid artrit (RA) eklemler üzerinde erozyon gibi çeşitli eklem hasarlarına neden olan bir hastalıktır. Eklem hasarının hastalığın başında tespit edilmemesi hastalarda kalıcı engellilik durumlarına neden olabilmektedir. Bu sebeple RA hastalarında eklem hasarının takibi çok önemlidir.

RA hastalarında eklem hasarını değerlendirmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden ülkemizde en yaygın kullanılan x-ray radyografinin eklem hasarını erken dönemde tespit edememek gibi bir çok kısıtlamaları bulunmaktadır. Eklem hasarını göstermekte en başarılı kabul edilen bilgisayarlı tomografinin (BT) de maliyeti fazla ve hastayı yüksek doz radyasyona maruz bırakmaktadır.

Bu şartlar RA hastalarında eklem hasarı takibi için hassas, ucuz ve güvenli bir yöntem ihtiyacını doğurmuştur. Gün geçtikçe kullanım alanı artan 3D ultrasonografinin (3DUS) bu amaçla kullanıp kullanılamayacağını araştıran İtalya'dan Peluso ve arkadaşları 3DUS'yi en hassas ölçüm yöntemi kabul edilen BT ile karşılaştırdılar.

Çalışma sonrasında BT'de tespit edilen 32 erozyonun sadece 15'i 3DUS tarafından tespit edilirken 17 tanesi tespit edilemedi. Ayrıca 3DUS 18 adet de yanlış pozitif kaydetti. Bu yanlış pozitifliklerin çoğunluğu eldeki PIP eklemlerinde tespit edildi. Çalışma 3DUS'nin eklem hasarı olan hastaları tespit etmekte etkili olmasına rağmen kemiğe spesifik erozyonun tespitinde sınırlı etkili olduğunun altını çizdi.

Medikaynak Referanslar

 Peluso G. Et al. Detection of bone erosions in early rheumatoid arthritis: 3D ultrasonography versus computed tomography. Clin Rheumatol. 2015 Jul;34(7):1181-6.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler