Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Böbrek kanseri son derece saldırgan ve erken tanı alması durumunda hızla cerrahi tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır, ancak günümüzde böbrek kanseri tanısı konan hastaların % 30'u tanı konduğu anda karşımıza metastatik evrede çıkmaktadır. Bu hızlı metastaz yeteneğini tetikleyen faktörler bir çok farklı araştırmada incelenmiştir.

TGF-β, çeşitli kanser hücrelerinin hem tümör oluşturma hem de göç yeteneklerini düzenleyen bir faktördür. Bununla birlikte, TGF-β sinyal bileşenlerinin kaybının, berrak hücreli renal hücreli karsinomda (ccRCC) bu kabiliyetleri nasıl etkilediği ise bilinmemektedir.

Japon araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmada, ccRCC'de TGFBR3'ün (TGF-β tip III reseptör, betaglikan olarak da bilinir) rolü araştırıldı. Bu amaçla araştırmacılar bir veritabanı analizi ve fare modellerini kullandılar. Elde edilen sonuçlar yakın zamanda yayın haline getirildi.

Metastazı Tetikleyen Mekanizmanın TGFBR3 İlişkili Olduğu Görüldü

Veritabanı analizi, ccRCC dokularında TGFBR3 ekspresyonunun azaldığını ortaya koydu; bu da kötü prognoz ile korelasyon gösteriyordu. Bağışıklığı baskılanmış ratlar kullanarak yapılan ortotopik inokülasyon deneyleri, ccRCC hücrelerindeki düşük TGFBR3 ekspresyonunun primer tümör oluşumunu ve akciğer metastazını arttırdığını gösterdi. TGFBR3 varlığında, TGF-β2, böbrek kanserini başlatan hücrelerin zengin olduğu aldehid dehidrogenaz (ALDH) pozitif ccRCC hücre popülasyonunu azalttı. TGFBR3'ün kaybı, hücre kültüründe hücre göçünü arttırdı ve bağımsız olarak bir TGF-β'dan birkaç mezenkimal belirtecin sentezlendiğini gösterdi. TGFBR3 downregülasyon düzenlenmesi ile artmış lamellipodium oluşumu FAK-PI3K sinyaliyle gözlendi ve bu, ccRCC hücrelerinde TGF-β'dan bağımsız hücre göçüne katkıda bulundu.

Birlikte ele alındığında, elde edilmiş olan bu bulgular, TGFBR3 kaybının, TGF-β bağımlı ve bağımsız yolaklar yoluyla ccRCC hücrelerini çoklu metastatik yeteneklere sahip olmasını sağladığını ortaya koymaktadır.

Medikaynak Referanslar

Nishida J. et al. Decreased TGFBR3/betaglycan expression enhances the metastatic abilities of renal cell carcinoma cells through TGF-β-dependent and -independent mechanisms. Oncogene. 2018 Feb 2. doi: 10.1038/s41388-017-0084-0. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler