Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Myelin rejenerasyonu (remiyelinizasyon) merkezi sinir sistemi demiyelinizasyonundan sonra ortaya çıkan spontan bir süreçtir. Bununla birlikte, iyi anlaşılamamış olan nedenlerden dolayı, multipl sklerozun ilerleyici fazında remyelinizasyon başarısız olur. Ortaya çıkan kanıt, merkezi sinir sistemi lezyonlarındaki alternatif olarak aktive olan makrofajların oligodendrosit öncülerinin remiyelinizasyon oligodendrositlerine diferansiyasyon için gerekli olduğunu göstermektedir.

ABD merkezli yapılan bir çalışmada, alternatif olarak aktifleştirilmiş bir makrofaj salgılanan enzim olan IL-4 ile indüklenen enzim 1’in (IL4I1), fare merkezi sinir sisteminde lizolesitin ile indüklenen fokal demyelinizasyon sonrasında, inflamasyonun rezolüsyonunda up-regüle olduğu gösterildi. IL4I1 veya interlökin 4 reseptör alfa (IL4Rα) içermeyen farelerde ise fokal demyelinizasyon, merkezi sinir sistemi lezyonlarında artmış proenflamatuvar makrofaj yoğunluğu, remiyelinizasyon bozukluğu ve aksonal hasar ile sonuçlandı. Tersine, rekombinant IL4I1, santral sinir sistemi lezyonlarına uygulanması, proinflamatuvar makrofaj yoğunluğunu azaltır, remyelinizasyonu arttırır ve IL4Rα eksik farelerde remiyelinizasyon bozukluğunu düzeltir.

Araştırmacılar IL4I1'in oligodendrosit farklılaşmasını doğrudan etkilemediğini, ancak lezyonlu santral sinir sistemi dokularında interferon gama ve IL17 ekspresyonunu azaltarak ve splenosit kültürlerinden aktive edilmiş T hücrelerinde inflamasyonu modüle ettiğini tespit ettiler. Dikkat çekici bir şekilde, hastalığın başlangıcında deneysel otoimmün ensefalomiyelitli farelere intravenöz IL4I1 enjeksiyonu, hastalık şiddetini önemli ölçüde tersine çevirerek, arka bacak felcinden kurtarmaya neden oldu.

Otopsi dokularının analizi spinal kordda azalmış aksonal distrofi ve omurilik ve dalak dokularında CD4 + T hücre popülasyonlarında azalma olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, IL4I1'in T hücre genişlemesini düzenleyerek inflamasyonu modüle ettiğini ve böylece remyelinizasyon için merkezi sinir sistemi dokusunda olumlu bir ortamın oluşmasına izin verdiğini göstermektedir. Bu nedenle IL4I1, multipl sklerozda merkezi sinir sistemi onarımını teşvik etmek için potansiyel olarak yeni bir hedef olabilir.

Medikaynak Referanslar

Psachoulia K, et al. IL4I1 augments CNS remyelination and axonal protection by modulating T cell driven inflammation. Brain. 2016; 139:3121-3136.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler