Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çoğu ilaç proteinlere bağlanarak çalışırken, yeni bulunan bir bileşen önce gen transkripsiyonunun susturulmasında yer alan microRNA öncüsü adı verilen bir molekül olan nadir bir hedefe tutunur. Daha sonra hücrenin kendi imha sistemini hücreyi yok etmek amacıyla aktive eder. MicroRNA-21, metastazdaki rolü nedeniyle onkojenik RNA olarak adlandırılmıştır. MicroRNA-21'in bolluğu, üçlü negatif meme kanseri olan insanlarda daha düşük sağ kalımı öngörür.

Üçlü negatif meme kanseri, şu anda mevcut olan hassas anti-kanser ilaçlarına duyarlı olmasını sağlayacak özelliklerden yoksundur. Meme kanseri olan kişilerin yüzde 10 ila 15'i bu tanıyı alır, çünkü tümörleri östrojen ve progesteron duyarlılığı için negatif test sonucu verir ve HER2 protein üretimi, geleneksel kemoterapiyi birinci basamak tedavi olarak bırakır.

Meme kanseri yaşamları boyunca her sekiz kadından birini etkiler. Ne yazık ki, üçlü negatif meme kanseri hastaları için hassas ilaçlar yoktur. Ve çoğu zaman, bu kanserler metastatik hale gelir, yayılırlar. Araştırmacılara göre bu metastaz ölümle sonuçlanabilir. Kanser metastazına ve üçlü negatif meme kanseri hücrelerinin kendi kendini yok etmesine neden olan genleri hedefleyebilecek bir bileşik geliştirip geliştiremeyeceklerini sorgulayan araştırmacılar 2014 yılında Inforna adı verilen ilaçlanabilir RNA yapılarını ve bileşiklerini tanımlamak için geliştirdikleri bir aracın, samanlıkta iğneyi ortaya çıkarır gibi mikroRNA-21'e seçici olarak bağlandığını söylüyor.

Araştırmacılar, optimize edilmiş bileşiği, bağışıklık sistemimizin bir parçası olan bir RNA kesme enzimini toplayan ve aktive eden ikinci bir molekülle birleştirdi. Bu şekilde bileşik, microRNA-21 hedefinin yok edilmesini sağladı.

Ribonükleazı Hedefleyen Kimeralar

Bu hassas hedefle ve yok et sistemi "Ribonükleazı hedefleyen kimeralar" isminin kısaltması olan "RIBOTAC" olarak adlandırıldı. Araç, RNA'dan hastalığa bağlı diziyi tam olarak silen bir tür gen ekspresyon düzenleyicisini temsil eder.

Araştırmacılar, Inforna'nın tanımladığı bileşiğin seçici olup olmadığını, yani istenmeyen hedef dışı etkiler üretmeden microRNA-21'i hedefleyip hedeflemediğini incelemek için büyük çaba harcadı. Meme kanseri hücrelerinin protein üretimindeki önemli değişikliklerini araştırdılar ve olumlu bir sonuç buldular.

Üçlü negatif meme kanserine ek olarak, ekip, bileşiğin, anormal mikroRNA-21 aktivitesi gösteren melanom ve akciğer kanseri hücre hatlarındaki invazivliği geniş ölçüde azalttığını buldu. Bu bileşiğin sağlıklı meme dokusu üzerinde belirgin bir etkisi yoktu.

Araştırmacılara göre bunun konvansiyona meydan okuyan bir tedavi yaklaşımı olduğunu söylemek için daha erken. Geleneksel ilaçlar proteinlere bağlanarak çalışırlar çünkü yapısal olarak sadece dört baza sahip olan RNA'dan daha karmaşıktırlar. Araştırmacılar kimya stratejilerini kullanarak bu durumun üstesinden geldiklerini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Scripps Research Institute. (2020, January 21). Editing RNA delivers precision strike on triple-negative breast cancer: Innovative compound awakens cancer cells' self-destruct system and leaves healthy cells untouched. ScienceDaily. Retrieved April 4, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200121112950.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler