Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Robotlar acıyı hissetmedikleri için, insanlar için hoş olmayan ve hatta ölümcül olabilen en tehlikeli ortamlarda bile çalıştırılabilmektedir. Ancak bir grup Alman araştırıcıya göre acıyı hissetmek ve acıya tepki göstermek robotlar için iyi bir yetkinlik olabilir.

Hannover kentindeki Leibniz Üniversitesi araştırmacıları, robotlara acıyı hissetmeyi öğretmek için yapay sinir sistemi geliştirdi. Bu sayede motor, vites ve elektronik gibi önemli parçalarına gelebilecek hasarlardan robotların kaçınabilmesi hedeflendi. Robotlara gelecek olan hasarın engellenmesinin aynı zamanda robotlara yakın olarak çalışmakta olan insanlara gelecek potansiyel hasarlara karşı da koruyucu olabileceği belirtildi.

Yapay sinir sistemi geliştirilirken "İnsanda Acıyı Anlama Araştırması"nda elde edilen verileri kullanan araştırmacılar, parmak ucuna baskı ve sıcaklığı algılayabilen sensörler yerleştirilen robot kol üzerinde sistemi test etti. Tıpkı insandaki nöronların acıyı beyne iletmesi gibi işlev gören yapay sinir sistemi, acıyı hafif, orta derecede ve şiddetli olarak derecelendirebiliyor.

Araştırmayı yöneten Johannes Kuehn, "Acı, aslında bizi koruyan bir sistemdir. Bu sistem, canımız yandığında acıya neden olan şeyden uzaklaşmamızı sağlıyor. Geliştirdiğimiz yapay sinir sistemi, acıyı çok daha iyi anlamamıza ve değerlendirmemize yardımcı olacak" dedi.

Medikaynak Referanslar

 An Artificial Robot Nervous System to Teach Robots How to Feel Pain and Reflexively React to Potentially Damaging Contacts,” by Johannes Kuehn and Sami Haddadin from Leibniz University in Hannover, was presented last week at ICRA 2016 in Stockholm, Sweden.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler