Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ABD nüfusunun %49'unun SARS-CoV-2'ye karşı tamamen aşılanmış olmasıyla birlikte yeni bir çalışma, romatizmal hastalığı olan hastalar arasındaki aşı tereddüt derecesini vurgulamaktadır.

Mayıs 2021'de Rheumatology dergisinde yayınlanan uluslararası bir çalışma, dünya çapında anket yapılan 1.258 hastanın yaklaşık %40'ının aşıyı reddedeceğini söylediğini göstermektedir.

American College of Rheumatology COVID-19 aşı görev gücüne liderlik eden Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nden bir romatolog olan MPH, MD, Jeffrey Curtis, "Bazen hastaların bu endişeleri hakkında konuşmak yardımcı olur" demiştir. Curtis kısa süre önce, Psoriasis ve Psoriatik Artrit Araştırma ve Değerlendirme Grubu'nun yıllık toplantısında romatizmal ve kas-iskelet sistemi hastalıkları (RMD'ler) olan hastalarda COVID-19 aşısı ile ilgili güncel literatürü gözden geçirmiştir.

ACR'den RMD'leri olan hastalar için COVID-19 aşılama kılavuzunun en son versiyonu, aşı kullanımı ve uygulama stratejilerini ele almaktadır. Kılavuz, kanıt yetersizliği nedeniyle şartlı veya geçici olarak yayınlanmıştır. Prensipleri büyük ölçüde diğer aşılar için kabul edilen uygulamalara dayanmaktadır. Kılavuz, yeni kanıtlar ortaya çıktıkça rutin olarak güncellenmektedir. GRAPPA'daki sunumunda Curtis, kılavuzun yalnızca bir kılavuz olduğunu ve klinik yargının veya hastalarla ortak karar vermenin yerini almasının amaçlanmadığını vurgulamıştır.

"Bu, hastanızla onun için en iyi olanı düşünürken ve tartışırken başlamanız için bir platformdur" diye eklemiştir.

Hastalık Aktivitesinin ve Tedavilerin Aşının Etkinliği Üzerindeki Etkisine İlişkin Endişeler

Curtis, romatizmal hastalıkların heterojenliği ve tedavisi de dahil olmak üzere COVID-19 aşılarının bazı tartışmalı yönlerini vurgulamıştır. Psoriatik artrit, spondiloartrit, romatoid artrit (RA) ve lupus dahil olmak üzere otoimmün inflamatuar romatizmal hastalığı (AIIRD) olan hastalar, COVID-19’dan hastaneye yatış ve daha kötü sonuçlar için daha yüksek risk altındadır ve bu nedenle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından aşılama için öncelik verilmiştir.

Bununla birlikte, bir araştırmaya göre, AIIRD’li hastalar için COVID-19 aşısına karşı bağışıklık tepkisi baskılanabilir. Bunun nedeni glukokortikoid kullanımı veya yüksek hastalık aktivitesi olabilir. Metotreksat, rituksimab ve abatasept gibi immünomodülatör tedavilerin genel olarak aşı yanıtını azalttığı bilinmektedir. Curtis, tümör nekroz faktörü ve Janus kinaz inhibitörleri için kanıtların daha az net olduğunu, ancak aşı etkinliği üzerinde aynı etkiye sahip olduklarının düşünüldüğünü söylemiştir. Ancak böyle durumlarda, bir COVID-19 aşısının etkisi %90'dan %70'e düşerse, aşının faydaları yine de COVID-19'a yakalanma riskinden çok daha ağır basmaktadır.

Buna ek olarak aşılamanın faydası, hastalık alevlenmesinin potansiyel riskinden daha ağır basmaktadır. Risk gerçektir, ancak bugüne kadar hiçbir çalışma, hastalığın alevlenmesi veya kötüleşmesi açısından önemli bir riske işaret etmemiştir.

Romatizmal Hastalığı Olan Hastalarda COVID-19 Riski

Aralık 2020'de Romatoloji'de yayınlanan, Danimarka'da inflamatuar romatizmal hastalığı olan 58.052 hasta üzerinde yapılan ülke çapında bir kohort çalışması, inflamatuar romatizmal hastalığı olan COVID-19'lu hastaların, romatizmal hastalığı olmayan COVID-19 hastalarına kıyasla hastaneye yatış olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Curtis, romatizmal hastalığı olan hastalarda şiddetli COVID-19 riskinin daha yüksek olduğunu, ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını söylemiştir. Yaş ve tedavi gibi bireysel faktörlerin riski büyük ölçüde belirlediğini de sözlerine eklemiştir. COVID-19 nedeniyle hastaneye yatış ile romatizmal hastalık arasındaki en güçlü ilişkiler RA, vaskülit ve bağ dokusu hastalığı olan hastalarda bulunmuştur. Curtis, kendi yeni çalışma sonuçlarının, RA veya psoriatik artriti olan hastalarda COVID-19 enfeksiyonundan ölüm riskinin daha yüksek olduğunu gösterdiğini kaydetmiştir.

Hastalarla COVID-19 Aşısı Hakkında Konuşmak

Curtis, hastalarla aşı güvenliği hakkında konuşurken birkaç yaygın yanlış anlamanın ele alınmasını tavsiye etmektedir. İlk olarak, COVID-19 aşıları canlı-zayıflatılmış bir virüsle oluşturulmamıştır (bu, bağışıklığı baskılanmış hastalar için kontrendikedir). "Aşı adaylarının hiçbirinin hastaları enfeksiyon kapma riskine sokmadığı konusunda hastaları rahatlatabilirsiniz ve bunlar insan vücudunda çoğalamaz. Yani, bu virüsün çoğalmasına izin verecek motoru çıkarmış gibisiniz. "şeklinde belirtmiştir.

Doktorlar, hasta COVID-19 aşısı olmadan önce, öngörülen tedavi modalitelerine devam etme protokolünün gözden geçirilmesi ve güvenlilik endişeleri ile hastalığın alevlenmesi olasılığına ilişkin endişelerin ele alınması gerektiğini söylemiştir.

Medikaynak Referanslar

COVID-19 Vaccine Hesitancy Still Weighs Heavy for Some Rheumatic Disease Patients - Medscape - Jul 21, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler