Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Güney Carolina Greenville'deki Furman Üniversitesi'nde psikoloji ve sinirbilim doçenti olan Erin Wamsley'e göre, rüyalarınızda yaşadıklarınız rastgele ve bağlantısız gibi gelse de uyku sırasındaki bu kaosun bir işlevi olabilir. Aslında, Wamsley ve ekibi tarafından ortaya çıkarılan kanıtlar, rüyaların zihni gelecekte karşılaşacağı durumlara hazırlayabileceğini göstermektedir.

Wamsley, önceki araştırmaların ve anlatılara dayanan kanıtların, rüyaların geçmiş deneyimlerin parçalarını kullandığını gösterdiğini açıklıyor. Rüyaları incelerken ekibi zihnin bilinen bir yaklaşan olaya hazırlanmak için geçmiş deneyimlerin seçili parçalarını kullandığını keşfetti. Uzaktan 2021 Uyku Konferansı’nda çalışmayı sunan Wamsley," bu, rüyaların bir bellek işleme işlevini yansıttığına dair yeni bir kanıt " diyor.

Yüksek performans gösterenlerden bazıları, gelecekteki etkinliklerde başarılı olmak için geçmiş deneyimleri zaten kullanıyor. Örneğin, 28 madalyalı en çok tanınan olimpiyat yüzücüsü Michael Phelps, antrenörü Bob Bowman'a göre, yapacağı yüzmeyi günde 2 saat kadar "zihinsel olarak prova eder".

ABD Ordusu Warrior Fitness Eğitim Merkezi'nde performansı direktörü olan Dr. Allison Brager, bu süreci güçlendirmek için uykuyu kullanmak, bilim adamlarının da anlamaya hevesli oldukları heyecan verici bir ihtimaldir diyor. Derin, hızlı göz hareketi veya REM uykusu, daha iyi öğrenme ve hafıza sağlayabilir diye ekliyor. "Yani, varsayımsal olarak daha iyi rüyalar daha iyi uyku anlamına gelir ve bu daha iyi performansa eşittir."

Araştırmaları için Wamsley'in ekibi, uyku döngülerini ve ne sıklıkla derin bir REM uykusunda olduklarını ölçmek için 48 öğrenciyi bir polisomnografi makinesine bağladı. Çalışmaya katılan öğrenciler geceyi bir uyku laboratuarında geçirdiler. Öğrenciler gece boyunca birden çok kez uyandırıldı ve rüyalarında ne gördükleri soruldu. Sabah olduğunda raporları kendilerine verildi ve belirli rüyalar için tanıdık özellikler veya potansiyel kaynakları tanımlamaları istendi.

Rüyaların yarısından fazlası öğrencilerin hatırladığı bir anıyla bağlantılıydı, dörtte biri ise öğrencilerin bildirdiği yaklaşan belirli etkinliklerle ilgiliydi. Ve içinde gelecekteki bir olay olan rüyaların yaklaşık %40'ı da geçmiş deneyimlerin anılarını içeriyordu. Bilim adamları, öğrencilerin rüyaları ne kadar uzun olursa o kadar sık olduğunu söylediler. Wamsley, bunun muhtemelen rüya gören kişinin uyanmaya daha yakın olması ve beklenen olayın yaklaşması nedeniyle gecenin ilerleyen saatlerinde daha yaygın olduğunu belirtiyor.

Massachusetts, Medford'daki Tufts Üniversitesi'nde sinirbilim araştırma doçenti olan Dr.Erik Hoel, "rüyaların incelenmesi zor, öznel bir iştir ve her zaman uyku ve sinirbilimin diğer yönleri kadar ciddiye alınmaz, çünkü insan bilincinin kendisi ile ilgili soruları içerir" diyor. Patterns dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir raporda, en garip rüyalarımız beynimizin günlük deneyimlerimizi daha derin öğrenmeyi sağlayacak şekilde işlemesine yardımcı olduğunu öne sürüyor. Hoel," bu tür araştırmalar yöntem nedeniyle tehdit altında" diyor.

Wamsley çalışmasında, " insanları derin bir uykudan uyandırmak ve rüya içeriği hatırlamalarını istemek, deneyimin yalnızca bir kısmını kapsayabilir çünkü çok çabuk kaybolur. "Bununla birlikte, sonuç olarak olanları birbirine bağlamanın değeri bir anlam ifade edebilir" diyor. Örneğin, çalışmaya katılanlara gelecekteki etkinliklerinin planlandığı gibi gidip gitmediği ve sonucun rüyalarında ne kadar iyi "hazırlandıkları" ile ilgili olup olmadığını düşündükleri sorulabilir.

O zaman bile, bu yine de öznel bir analiz olurdu fakat Hoel, bu açılardan bakmanın anlamlı yeni eğitime yol açabileceğini söylüyor. Ve uykudan hemen önce sadece belirli anıları hatırlamak için kendinizi eğitmek, bir sunum yapmaktan biriyle zor bir sohbete, hatta belki de olimpiyatlarda kazanmaya kadar belirli olaylar için zihninizi odaklanmış bir şekilde hazırlayabilir.

Medikaynak Referanslar

How Dreams Might Prepare You for What's Next - Medscape - Jun 16, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler