Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Saç dökülmesi ve saç beyazlaması, çoğu kişi tarafından yaşlanmanın normal bir parçası olduğu düşünülürken, bazıları için durum çok yıkıcı olabilmektedir. Amerikan Saç Dökülme Derneğine American Hair Loss Association göre, 35 yaşına geldiğinde, Birleşik Devletler'de ki erkeklerin yaklaşık üçte ikisinde ve kadınların %40’ında farklı derecelerde saç dökülmesi ortaya çıkmaktadır. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, tüm dünyada yetişkinlerin %6-23’ünün 50 yaşına geldiklerinde saçlarının en az %50’sinin beyazlamasının beklendiği ortaya konmuştur. Daha önce yapılmış çalışmalarda, saç foliküllerinin saç üretiminde rol oynayan kök hücreler içerdiği ve kök hücre faktörü (SCF) denilen bir proteinin saç pigmentasyonuna karıştığı raporlanmıştır.

Güney Batı Teksas Üniversitesi Geniş Kapsamlı Kanser Merkezi’den araştırmacılar, nadir görülen bir genetik hastalık olan nörofibromatozis tip 1 için yaptıkları bir çalışmada, farkında olmadan, saç beyazlaması ve kelliğe neden olan mekanizmaları keşfettiler. Bu çalışma ile tesadüfi olarak saç beyazlaması ve kelliğe çare bulunmuş olabileceği düşünülüyor. Araştırmacıların bu çalışmayı yaparken ki amaçları, nörofibromatozis tip 1’de tümör büyümesinin arkasındaki mekanizmaları keşfetmekti. Bunun yerine, araştırmacılar, saç dökülmesinden ve saçın beyazlamasından sorumlu olan süreçleri ortaya koydular. Kök hücrelerin kıl foliküllerinin tabanına hareket ettikten sonra, sinir gelişimindeki rolü ile daha iyi bilinen, KROX20 adı verilen bir proteinin, saç öncü hücreleri olarak bilinen saç şaftlarını oluşturan deri hücrelerinde aktive olduğunu keşfettiler.

Araştırmacılar, KROX20’nin aktive olmasıyla, saç öncü hücrelerinin, saç pigmentasyonu için çok önemli olduğunu gösterdikleri SCF'yi ürettiğini buldular. Hem KROX20 hem de SCF'ye sahip cilt hücreli farelerde, cilt hücrelerinin, cilt, saç ve gözlere rengini veren melanini üreten melanosit hücreleriyle iletişim kurarak, saç pigmentasyonunu oluşturduğunu gördüler. Farelerde SCF'yi sildiklerinde, gri tüylü fareler elde ettiler ve bu kılların yaşla beyazlaştığını buldular. KROX20 üreten hücreler silindiğinde ise, farelerin tüylerinin hiç uzamadığını gördüler.

Araştırmacılar, bulgularının KROX20 ve SCF'deki anormalliklerin saç dökülmesi ve gri renkte önemli bir rol oynadığını ortaya koyduğunu, fakat insanlar üzerinde yapılan çalışmalarla elde ettikleri sonuçların doğrulanması gerektiğini belirttiler. Çalışma sonuçlarının, kellik ve saç beyazlaması için yeni tedaviler geliştirilmesinde umut vaat ettiğinin altını çiziyorlar.

Medikaynak Referanslar

Chung-Ping Liao, Reid C. Booker, Sean J. Morrison, Lu Q. Le. Identification of hair shaft progenitors that create a niche for hair pigmentation. Genes & Development, 2017

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler