Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Utah Üniversitesi'nden bir ekip, saç tellerinin tükettiğiniz proteinlerdeki birçok belirteci (marker) koruduğunu ortaya koyuyor. Saçı oluşturan amino asitler o kadar güçlüdür ki öğle yemeğinde sebzeli hamburger mi yoksa çizburger mi tercih ettiğinizi gösterir.

Ne Yersen O’sun

Profesör Jim Ehleringer, yiyecekler parçalandığında yemekteki izotopların (karbon ve nitrojen gibi) vücuda ve saça ulaştığını söylüyor. 2008'deki araştırmalar bunun su için de geçerli olduğunu gösteriyor. Oksijen ve kimyasal izotop oranları, Dünya'nın neresinden geldiğine göre değişiklik gösterebilir. Bu farklılıklara dayanarak, bilim adamları aslında insanların vücutlarındaki su aracılığıyla nereye seyahat ettiklerini izleyebilirler.

Ehleringer, bir üniversite açıklamasında "Daha sonra saçtaki karbon ve nitrojen izotoplarından neler öğrenebileceğimizi düşünmeye başladık" dedi. Bu çalışmada araştırmacılar, çiftlik hayvanlarının ne yediğine bağlı olarak izotoplarınızda belirgin farklılıklar olduğunu keşfettiler. Temel olarak, bir hayvanın akşam yemeğiniz haline gelmeden önce yediği yiyecek, diyetinizi ortaya çıkarmanın anahtarıdır.

Yoğunlaştırılmış hayvan besleme çiftliklerinde yetiştirilen hayvanlar genellikle mısırla beslenir. Mısır, şeker kamışını içeren ve baklagiller veya sebzelerden farklı şekilde fotosentez yapan bir grup olan "C4 bitkisi" olarak kabul edilir. Mısır herhangi bir hayvanın vücudunda emilebilir. Mısırdaki proteini yerseniz, saçınızı oluşturan amino asitlerin tıpkı mısır gibi kimyasal oranları olacaktır. Aynı döngü, bir zamanlar baklagiller veya sebzeler olan "C3 bitkileri" ile yaşamış proteinleri yiyen insanlar için de geçerlidir.

Saç gerçekten gelir seviyenizi gösterebilir mi?

Ehleringer’in çalışması daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerel berberlerden ve salonlardan saç örnekleri toplamaya odaklandı. Araştırma, 65 şehirdeki mağazalardan alınan kupürleri ve Utah’ın Salt Lake Valley bölgesindeki 29 posta kodunu inceliyor. Araştırmacılar toplamda yaklaşık 700 kişiden rastgele saç örnekleri topladı.

Bu örnekleri test ettikten sonra, saçtaki izotoplar ile geldikleri posta kodlarındaki ortalama yaşam maliyeti arasında bir bağlantı gösteren bir model ortaya çıktı. Çalışma, mısır benzeri izotopların daha fakir ekonomik bölgelerdeki saçlarda daha yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Proteinlerini mısırla beslenen hayvanlardan kitlesel olarak üretilen et bitkilerinden alan et yiyiciler de daha yüksek mısır izotoplarına sahiptir. Şaşırtıcı bir şekilde, Utah örneklerinden elde edilen veriler ayrıca saçtaki karbon izotopları ile geldiği dükkandaki saç kesiminin fiyatı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Utah araştırmacıları, "[karbon izotop] değerlerini bilerek bir bireyin saç kesimi için ödediği ortalama maliyeti tahmin etmenin mümkün olabileceğini hayal etmemiştik," diye ekliyor.

Obezite riski de ortaya çıktı

Diyet ve gelir düzeyi arasındaki bağlantılar beslenme uzmanları tarafından düzenli olarak incelenmiştir. Görünüşe göre bu saç örnekleri, bu bağlantının başka bir yönünü ortaya koyuyor: Obezite. Araştırmacılar, ehliyet verilerini -belirli posta kodlarının vücut kitle indeksindeki eğilimleri bulmak için- eklediklerinde sonuçlar, saç izotopları ile obezite oranları arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Ehleringer, saçınıza hapsolmuş olan bu verilerin toplulukların yerel sağlık ve diyet sorunlarını ele almasına yardımcı olabileceğini açıklıyor. "Ölçüm, farklı yaş grupları ve farklı sosyo-ekonomik gruplar arasındaki beslenme tercihlerini anlamak için kullanılabilir."

Medikaynak Referanslar

"Your Hair Can Reveal What You're Eating, Your Obesity Risk, And Even What You Pay For A Haircut - Study Finds". Study Finds, 2020, https://www.studyfinds.org/hair-reveals-food-obesity-risk-haircut/. Accessed 24 Aug 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler