Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Future Healthcare, Birleşik Krallık'ta Londra'da her yıl gerçekleştirilen alanında prestijli bir etkinliktir. Bu etkinlik sağlık alanındaki uluslararası inovasyonun vitrini gibidir. 2019’de yapılan konferansa katılan 350’den fazla marka, sağlık hizmetini ilerletmek için yeni ve eski teknolojiler sundu. Hepsi sağlık profesyonellerinin sağlık hizmetlerini sunma ve izleme şeklini değiştirme potansiyeline sahipti. Sağlık alanında bu yıl ilgi çeken ürünlerden bazıları şunlardı:

Demansın erken tespiti

Alzheimer hastalığı tüm dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Nüfusun yaş ortalaması yavaşça arttıkça, bunamaya bağlı ölümlerin sayısının artması beklenmektedir. Buna rağmen, demans hala erken yaşta yakalanamamaktadır. Oxford Brain Diagnostics, geliştirdikleri teknoloji ile semptomların ortaya çıkmasından yıllar önce durumun yakalanabileceğini söylüyorlar.

Kortikal düzensizlik ölçümü (CDM) olarak adlandırdıkları bu teknik, bilim adamlarının mevcut MRG taramalarından "ekstra detaylı veri" toplamalarını ve beynin mikroanatomisindeki değişiklikleri tespit etmelerini sağlıyor.

Blok Zincir (Blockchain)

Sağlık hizmetlerinde son yıllarda hastayı daha fazla dahil etmek için artan bir baskı oluştu. Özellikle, doktorların verileri nasıl sakladıkları, onları kimin tuttuğu ve nasıl paylaşıldıkları hakkında tartışmalar yapıldı.

Medicalchain, insanların tıbbi kayıtlarına erişme şeklini değiştirmek istiyor. Güvenli blok zincir teknolojisini kullanarak onları hastaların görebilecekleri ve gerektiğinde verilerini klinisyenlerle paylaşabilecekleri bir yol tasarladılar. Medicalchain, sağlık profesyonellerine kullanıcının kişisel sağlık verilerine erişebilmelerini sağlıyor.

Mobil Kanser Taraması

2018 yılında, küresel olarak, 570.000 yeni rahim ağzı kanseri vakası görüldü. Rahim ağzı kanserinden ölümlerin yaklaşık yüzde 90'ı düşük ve orta gelirli toplumlarda görülüyor. Daha iyi tarama ve erken müdahale, ölüm oranını önemli ölçüde azaltabilir.

MobileODT, serviksin yüksek kalitede görüntülerini alabilen, el tipi bir kolposkop tasarladı. Ulusal Kanser Enstitüsü ile birlikte çalıştı ve birkaç dakika içinde doğru tanı koyabilen otomatik görsel değerlendirme (AVE) adı verilen bir makine öğrenme algoritması geliştirmek için çalıştı.

Kore'de yürütülen prospektif, çok merkezli bir pilot çalışması, cihazın yüzde 90'dan fazla doğrulukta olduğunu gösterdi.

İnovatif Piller

BlueThink isimli bir şirket bir pili daha güvenli ve daha uygun maliyetli hale getirmenin bir yolunu geliştirdi. Günümüzde üreticiler tıbbi cihazlarda çoğunlukla düğme pil kullanılıyor. Düğme piller uzun süre rafta bırakılırsa, yüklerini kaybedibiliyor ve hatta patlayabiliyorlar. Ayrıca bu piller çevreye zararlıdır ve yutulduğunda çocuklar için önemli bir tehlike oluştururlar.

BlueThink şirketi, standart pil teknolojisini "farklı bir versiyonunu kullanarak, bir çocuğun güvenle yutabileceği, yakıldığında patlayamayan ve rafta bırakıldığında şarjını tutan esnek bir pil yaratmayı başardı. Üretilen piller aynı zamanda düşük maliyetliler ve büyük miktarlarda üretilebiliyorlar.

Arkadaşlık Yapan Robotlar

Birçok sağlık uzmanı yalnızlığı, kalp-damar hastalıkları da dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durum için risk faktörü olarak kabul ediyor.

Service Robotics Limited kısa süre önce bu açığı kapatmayı hedefleyen yenilikçi bir çözüm olarak, arkadaşça görünen, sezgisel, ses etkin minyatür bir robot olan Genie Connect’i yarattı.

Genie Connect, sağlık profesyonelleri ve aile üyeleri ile sohbet edebiliyor ve görüntülü sohbetler kurabiliyor. Ayrıca, kullanıcıya ne zaman ilaç alınacağını ve randevulara ne zaman katıldığını hatırlatıyor.

SoeMac

SoeMac isimli alternatif bir terapi cihazı, geceleri uyurken kişilerin kendini iyileştirmeye yardımcı olmak için vücudunuzun güvenle kullanabileceği enerji yüklü oksijen üretiyor. SoeMac, küçük, hafifçe vızıldayan dikdörtgen şeklinde bir cihaz ve kullanıcıların cihazı sadece gece açıp ve yataklarında bırakması gerekiyor. Daha kolay nefes almaya ve daha iyi uyumaya yardımcı olan cihaz, içine hava çekerek ve enerji yüklü oksijenin biyo-yararlı bir türünü üreterek çalışıyor. Firma yetkilileri cihanın özellikle, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişilere rahatlama sağlayabileceğini düşünüyor.

Medikaynak Referanslar

Tim Newman. 6 innovations from Future Healthcare 2019, Medical News Today 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler