Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

James Cook Üniversitesi sağlık ekonomisi bölümünün yaptığı araştırmaya göre sağlık giderlerinin yüksek olması kronik hastalığa sahip kişilerin tedavilerini aksatıyor. Bu durum, ciddi kronik rahatsızlığı olan kişilerde bu daha da önem kazanıyor.

Bu çalışma ise herhangi bir hastalığı olmadan ve sağlık ihtiyacı olan kişilerin cebinden yaptığı masrafları karşılaştırmak ve tahmin edebilmek adına yapılan ilk araştırma. Ayrıca tüm Avusturalya halkı yerine spesifik hastalıklar üzerine yoğunlaşılması da özgül olmasını sağlamış.

Özellikle mental rahatsızlığı olan kişilerin bu durumdan olumsuz etkilendiği görülüyor.
Depresyon, anksiyete ve benzer mental rahatsızlığı olan kişilerin yaklaşık %40'nın sağlık masraflarının yüksek olmasından dolayı tedavilerinde aksama olduğu görülmüş. Ayrıca astım, amfizem ve KOAH gibi rahatsızlığı olan kişilerinde üçte birinin tedavi masraflarından dolayı sağlık ihtiyaçlarını karşılayamadığı tespit edilmiş. Astım, amfizem ve KOAH hastalığı olan kişilerin sağlıklı insanlara göre %109 oranında yüksek miktarda cebinden para verdiği görülmüş. Depresyon, anksiyete ve benzer mental rahatsızlığı olan kişilerde ise bu oran %95 olarak tespit edilmiş.

Verilerin genel başlıkları ise şu şekilde;
- İnme geçirip kurtulan kişiler sağlık giderleri için yıllık ortalama 1.110 dolar
- Artrit ile ilişkili hastalıklar için 1.513 dolar ödemekte.
- İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, İsviçre ve İsveç'te kişisel sağlıkta aksamalar kişinin cebinden ödediği miktar daha düşük olduğu için daha az
- Amerika'da ise sağlık giderleri daha yüksek olduğu için bu aksaklıklar Avusturalya'ya göre iki kat fazla

Sağlık yöneticileri ve politikacılar arasında sürekli tartışılan bir konu olsa da anlaşılan önemli olan bu kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve hastalık durumlarının kişilere yük olmaması gerektiği.

Medikaynak Referanslar

 Emily J. Callander, Lisa Corscadden, Jean-Frederic Levesque.Out-of-pocket healthcare expenditure and chronic disease ? do Australians forgo care because of the cost?Australian Journal of Primary Health, 2016; DOI:10.1071/PY16005

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler