Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Aging Clinical and Experimental Research dergisinde yayınlanan ilk çalışmada - İngiliz araştırmacılar COVID-19 enfeksiyonlarının ve ölümlerinin, insanların İtalya ve İspanya gibi D vitamini seviyelerinin düşük olduğu ülkelerde ortalama D vitamini seviyelerinin daha yüksek olduğu kuzey Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, Güney Avrupa'daki insanların daha koyu pigmentasyona sahip olabileceğini, D vitamini sentezini azaltabileceğini açıklarken, Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar daha fazla morina karaciğeri yağı ve D vitamini takviyesi tüketiyor.

İkinci çalışma, medRxiv çevrimiçi dergisinde yayınlandı, ancak hakemli bir dergide yayınlanmadı. İçinde, Illinois, Evanston'daki Northwestern Üniversitesi'nden bir ekip, ABD dahil 10 ülkeden verileri analiz etti.

Doktora sonrası araştırmacı Ali Daneshkhah liderliğindeki çalışmanın sonucu aynıydı: Düşük D vitamini seviyeleri hiperaktif bir bağışıklık sistemine bağlandı.

Kuzeybatı araştırmacılar, sözde "güneş ışığı vitamini"nin bağışıklığı güçlendirdiğini ve aşırı aktif bir bağışıklık tepkisini önlediğini, bulguların çocukların neden COVID-19'dan ölme olasılığının daha düşük olduğu da dahil olduğu birkaç gizemi açıklayabileceğini ekledi.

Ancak D vitamininin kemik sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Dr. Bolland, "Düşük D vitamini seviyelerinin bir durumla ilişkilendirildiği, ancak seviyelerin yükseltilmesinin iyileştirmediği çok sayıda örnek var." dedi. Gazetelerin hem "çok spekülatif" olduğunu hem de aynı yanlışlığa dayandığını söyledi.

Bolland, "Bazı ülkelerin ortalama D vitamini seviyeleri daha düşük olduğu için bunun daha kötü COVID istatistikleri için olası bir neden olduğunu söylemek çok basit." dedi.

Ancak San Francisco'daki Güneş Işığı, Beslenme ve Sağlık Araştırma Merkezi direktörü William Grant'in farklı bir tavrı vardı. Ona göre, bulgular D vitamini seviyelerini artırdığını tespit eden diğer gözlemsel çalışmaların sonuçlarına katkıda bulunur, COVID-19'u önlemeye veya daha az şiddetli hale getirmeye yardımcı olabilir.

Bu arada, Louisiana Eyalet Üniversitesi'nde klinik cerrahi doçenti olan Dr. Frank Lau, araştırmasının D vitamininin bir fark yaratabileceğini açıkça gösterdiğini söyledi. Seviyeleri düşük olan hastaların yeni koronavirüse karşı daha zayıf bir bağışıklık tepkisi olduğunu söyledi. Lau, D vitamininin onu güçlendirdiğini, vücudun virüse karşı antikorlar geliştirmesini ve vücudun yayılmasını önlediğini söyledi.

D vitamininin enfekte olmuş hastalara yardımcı olup olamayacağını görmek için klinik çalışmalar başlıyor. Lau'nun kendi denemesi, COVID-19 enfeksiyonunun erken evrelerinde hastalara D vitamini verilmesini içerir. Bu arada, Fransa'da yapılan bir deneme, D vitamininin ciddi enfeksiyonu olan insanlara fayda sağlayıp sağlamayacağını araştırıyor.

Lau, bir enfeksiyon şiddetlendiğinde D vitamininin yardımcı olmayacağından şüphelenirken, D vitamini seviyenizi yükseltmenin COVID-19'u önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Ama bunun takviye almaktan daha etkili bir yolu var, dedi. Lau, "Günlük D vitamini dozunu almanın en kolay yolu günde 10 ila 15 dakika güneşte geçirmektir." dedi. "Ucuz, ücretsiz ve ihtiyacınız olan tüm D vitaminini alacaksınız."

D vitamini ayrıca yağlı balık, takviye edilmiş süt ürünleri ve tahıllar, sığır karaciğeri, peynir ve yumurta sarısı gibi gıdalarda bulunur.

Medikaynak Referanslar

Healthy Vitamin D Levels Could Be Linked to COVID-19 Survival - Drugs.com MedNews

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler