Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir çalışmanın bulgularına göre, tanı sırasında D Vitamini -"güneş ışığı vitamini"- seviyeleri yeterli olan meme kanseri hastalarının uzun vadeli sonuçları daha iyidir. Meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında yeterli D vitamini seviyeleri korunduğunda sürekli fayda görülmektedir. Çalışmaya göre, siyahi kadınların D vitamini seviyeleri daha düşüktür ve dolayısıyla meme kanseri tanısı sonrası genel olarak prognozları daha kötüdür.

Çalışmada 4000 hasta yer almış, D vitamini seviyeleri ölçülmüş ve ortalama 10 yıl takip edilmiştir. Hastalar üç seviyeye ayrılmıştır: D vitamini eksikliği (kan testlerinde mililitre başına 20 nanogramdan az), yetersiz (20 ila 29 ng/ml) veya yeterli (30 veya üstü ng/ml).

Bulgulara göre, D vitamini eksikliği olan kadınlarla kıyaslandığında, D vitamini seviyeleri yeterli olan kadınlarda 10 yıllık takip sırasında herhangi bir nedenle ölüm olasılığı %27 daha azdı, meme kanserinden ölüm oranları ise %22 daha düşüktü.

Bu çalışmada, D vitamini seviyeleri ile meme kanseri sonuçları arasındaki ilişki, tümörün östrojen reseptör (ER) durumundan bağımsız olarak benzerdi. Bu ilişki düşük kilolu hastalar ve daha ileri evre meme kanserli hastalarda daha güçlü görünmektedir.

Meme kanserinden sağkalanları içeren bu büyük, gözlemsel kohort, özellikle siyahi kadınlar ve daha ileri evre hastalar arasında yeterli D vitamini seviyelerini korumanın faydalarına dair günümüze dek en güçlü kanıtı sağlamaktadır.

Bu çalışma meme kanseri hastalarının uzun vadeli sağkalımını iyileştirmek açısından yeterli D vitamini seviyelerinin korunmasının kadınlar için önemini vurgulamaktadır. Bu bulgular, meme kanseri ile savaşmak için basit bir yol olarak D vitaminine işaret etmektedir. D vitamini, tüm kadınlar, özellikle siyah kadın popülasyonları için meme kanser sonuçlarında önemli bir iyileşme seçeneği sunabilir.

Medikaynak Referanslar

Healthy Levels of Vitamin D May Boost Breast Cancer Outcomes June 10, 2021 U.S.News 

By Ernie Mundell and Robert Preidt HealthDay Reporters

https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2021-06-10/healthy-levels-of-vitamin-d-may-boost-breast-cancer-outcomes

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler