Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

UCL (University College London) ve Florida Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, dans, drama, kitap okumak ve konserlere gitmek gibi sanat ve kültürel etkinliklere katılan gençlerin antisosyal ve suç sayılan davranışlarda bulunma olasılığı iki yıllık izlemde daha düşük bulunmuştur.

Journal of Youth and Adolescence (JOYO) dergisinde yayınlanan çalışma için araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde birkaç yıl boyunca anket doldurmuş 25.000'den fazla gencin verilerini incelemiştir. Okulda kulüp, orkestra, koroya katılım ve okul dışında sanat derslerine katılım, müze ziyareti, konser veya kitap okuma gibi çeşitli etkinlikler temelinde gençlerin sanat ve kültür etkinliklerine katılımları ölçülmüştür.

Bu etkinliklerde bulunan gençlerin okulda kavga etmek, uyuşturucu çalmak ve satmak gibi suç sayılan davranışlara kadar çeşitli antisosyal davranışlarda bulunduklarını bildirme olasılıkları hem ilk ankette hem de bir ve iki yıl sonra yapılan anketlerde daha düşük olmuştur. Ekip sanatla daha fazla ilgilenen gençlerin kendini kontrol etme puanının daha yüksek olduğunu ve antisosyal davranışları olumsuz olarak gördüğünü de bulmuştur.

Kıdemli yazar Dr Daisy Fancourt (UCL Epidemiyoloji ve Sağlık Enstitüsü) ‘Geçmişte yapılan araştırmalar, sanatla uğraşmanın gençlerin bilişsel sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Çalışmamız, sanat ve kültürün gençlere sağlayacağı geniş kapsamlı yarar hakkındaki kanıtlara katkıda bulunuyor ve sanat ile antisosyal davranış yaygınlığı arasında ters bir ilişki olduğunu gösteriyor. Özellikle bu bulgular, yaş, cinsiyet, etnik köken, sosyoekonomik geçmiş, ebeveynlerinin eğitim durumu, yaşadıkları yer ve önceki antisosyal davranış kalıpları gibi faktörler dikkate alındığında bile aynı kalmıştır’ demiştir.

Baş yazar Dr Jess Bone (UCL Epidemiyoloji ve Sağlık Enstitüsü) ‘Sanat ve kültür etkinlikleri tanımımız çok genişti. Okul kulüplerine katılım, okuma, sinema, müze, konser gibi etkinlikleri içeriyordu. Gençler arasında antisosyal davranışları azaltmanın yollarını bulmak önemlidir, çünkü bu davranışlar yerleşik hale gelebilir ve yetişkinliğe kadar devam ederek birinin tüm hayatını etkileyebilir. Bulgularımız özellikle bu etkinliklere erişimi kısıtlayan Covid-19 pandemisinin ardından, sanat ve kültür etkinliklerini tüm gençlerin kullanımına sunmanın önemini gösteriyor’ demiştir.

Araştırmacılar, ABD merkezli iki boylamsal çalışmanın (Ulusal Boylamsal Ergen Sağlığı Çalışması ve Ulusal Boylamsal Eğitim Çalışması) verilerini inceledi. Araştırma ekibi, 1988 -2002 yılları arasında gençler ve ebeveynleri tarafından doldurulan anketleri analiz etti. Gruplardan birinde, ergenlerin yaklaşık yarısı son 12 ay içinde antisosyal ve suç sayılan davranışlarda bulunduğunu bildirdi. Katılımcıların yıl boyunca bu davranışlarda bulunma sayısı ortalama 1,6 idi.

Araştırmacılar sanat ve kültür etkinliklerine katılımın antisosyal davranışları azaltmada olumlu etkisini saptamalarına karşın çalışma gözlemsel olduğundan nedensel ilişki ileri sürülemeyeceğini belirtti. Bununla birlikte sanat ve kültür etkinliklerine katılımın empati artışına, toplum yanlısı davranış artışına, can sıkıntısında azalmaya, benlik saygısında artışa yol açtığını gösteren önceki çalışmalara atıfta bulunmuşlardır.


Medikaynak Referanslar

Arts activities may improve self-control and reduce antisocial behavior among teenagers, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler