Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Asla alkol kullanmadığını söyleyen ancak sık sık sarhoş olan 46 yaşındaki adamın ender rastlanan sağlık sorunu araştırmacıların dikkatini çekti.

Kanındaki alkol seviyesi 0.2 -araba kullanmak için belirlenen yasal sınırın 2 katı- çıkan 46 yaşındaki erkek hasta başta alkol testini reddetti ve alkol kullanmadığı konusunda ısrar etti ardından hastaneye kaldırıldı ve taburcu edildi. Ancak gerçekte ne olduğu tartışılmadı. Daha sonra araştırmacılar olağandışı gerçeği keşfetti: Adamın sindirim sistemindeki mantarlar, karbonhidratları alkole dönüştürüyorlardı - bu, "Auto-Brewery Sendromu olarak bilinen nadiren teşhis edilen tıbbi bir durumdur.

Doktorlar, 46 yaşındaki adamın pizza yemekten ve soda içmekten nüksetene kadar semptomlarından kurtulmasını sağlayan antifungal bir ilaç reçete ettiler. Doktorlar sonunda kan alkol seviyesinin düzenli kontrolleri ile birlikte, adamın semptom göstermeden normal bir diyete sadık kalmasını sağlayan tedavilerin bir kombinasyonunu buldu.

Sendromu olan kişilerde, bağırsaktaki fermente mantar veya bakteriler etanol üretir ve hastaların sarhoşluk belirtileri göstermesine neden olabilir. Birisi Auto-Brewery Sendromundan ciddi şekilde sarhoş olursa, önce potansiyel alkol zehirlenmesi için tedavi aranmasını öneriyor Barbara Cordell, Auto-Brewery Sendromu araştırmacısı ve "Bağırsaklarım Alkol Üretiyor un yazarı. Auto-Brewery Sendromlu kişilerde kan alkol seviyelerinin yasal sınırın beş katına ulaşabileceğini söylüyor. Antifungal ilaçlar, probiyotikler ve düşük karbonhidrat diyetleri ise durumu tedavi edebilir.

Medikaynak Referanslar

Iati , M. The Washington Post. 31 Oct. 2019, https://www.washingtonpost.com/health/2019/10/24/he-was-acting-drunk-swore-he-was-sober-turns-out-his-stomach-was-brewing-its-own-beer/. Accessed 18 Feb 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler