Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uzun süre ciltte yaşayan ve bellek hücresi gibi davranan T hücreleri popülasyonu, düzgün çalıştığı zaman enfeksiyonla savaşması gereken silahlardır. Ancak psoriyazisli hastalar için, bu hücreler yanlış yönlendirilmiş bağışıklık tepkisinin kaynağı olabilir, bu da ciltte kırmızı, iltihaplı lekelere neden olabilir. Yeni bir araştırmada elde edilen bulgular bu fikri destekler nitelikte.

Özel Bir T Hücre Popülasyonu

Bu T hücre popülasyonunu tanımlamak için, araştırmacılar tedavi öncesi aktif lezyonların bulunduğu bölgeden biyopsi aldı ve lezyonlar tedavide temizledikten sonra aynı cilt bölgelerinin biyopsilerini tekrarladılar. Yüksek verimli sekanslama ve immün boyama kullanarak, araştırma ekibi, çözünmüş lezyonların iltihaplanmanın göstergesi olan IL-17'yi üreten (oligoklonal popülasyonlar olarak bilinen) T hücreleri popülasyonu içerdiğini buldu.

Bu hücreler aynı antijen reseptörlerini kodlayan genetik dizilim alanlarını da paylaştılar. Bu paylaşılan T hücre antijeni reseptörleri psöriatik hastalardan yalnızca hücreler arasında bulunur; sağlıklı kontrollerden veya atopik dermatit gibi cilt koşullarında olan insanlarda ise bulunmaz. Bu çalışma, çoğu sedef hastalığının bu hastalıklara neden olan T hücrelerini öldürmediğini, bunun yerine geçici olarak aktivasyonunu baskıladığını göstermiş oldu.

Brigham ve Kadın Hastanesi ve Rockefeller Üniversitesi'nde araştırmacılar tarafından yapılan bu araştırmalar, sedef hastalığı hakkında uzun süredir devam eden bir sorunun çözümüne yardımcı oluyor: Bir hasta, topikal steroid kullanmayı bıraktıktan sonra, terapiyle çözülen cilt lezyonları neden aynı yerlerde tekrar ediyor?

Hedefe Yönelik Tedaviler Aranıyor

Araştırmacılar," Sedef hastalığı tedavi edildiğinde, iltihap sırasında sızan T hücreleri gelgit gibi geriliyor. Öne çıkan bir hücre popülasyonunun arkasında bırakılıyorlar." diye yorumladılar. Ekip, rekürrensi tetikleyen bu T hücresi popülasyonunu tanımladıktan sonra, potansiyel olarak hastalığı uzun vadeli remisyona sürükleyerek bu ikamet T hücrelerini tüketebilecek yeni terapiler aramayı planlıyor.

Araştırmacılar bu yerleşik hafıza T hücrelerinin sorunun kökeni olduğuna inanıyorlar. Bu hücrelerin bir parti veren bir genç olduğunu düşünebiliriz. Birçok başka hücreyi parti alanına davet ediyorlar, parti tam hareket ederken onları tespit etmek de zorlaşıyor. Az sayıda hücre çok fazla sıkıntıya neden olabilir ancak bu hücre popülasyonunun tüketilmesi bu hastalığın yavaşlatılması veya nüksetmesinin anahtarı olabilir.

Medikaynak Referanslar

Matos TR et al. Clinically resolved psoriatic lesions contain psoriasis-specific IL-17–producing αβ T cell clones. Journal of Clinical Investigation, 2017; DOI: 10.1172/JCI93396

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler