Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tip 2 diyabet, büyük ölçüde aşırı vücut ağırlığı ve fiziksel hareketsizliğin sonucudur. Küresel olarak 463 milyon insan - veya her 11 yetişkinden biri diyabet hastası - mevcut bu sayının 2040 yılına kadar 700 milyona çıkması bekleniyor. Endişe verici bir şekilde, 1,9 milyar yetişkin fazla kilolu ve bunların 650 milyonu obezdir. Tip 2 diyabet ve obezitenin küresel yaygınlığı artmaya devam ederken bu sağlık sorunlarını ortadan kaldırmanın yollarını bulmak çok önemlidir.

Lider araştırmacı, Leicester Üniversitesi'nden Dr. Joseph Henson, insanların uyku zamanı tercihlerinin fiziksel aktivite düzeylerini nasıl etkileyebileceğini anlamanın, tip 2 diyabetli kişilerin sağlıklarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor. Dr Henson, "Diyabet hastalarının aktif bir yaşam tarzını başlatmasına, sürdürmesine ve bu yaşam tarzının faydalarını elde etmesine yardımcı olmak için büyük ölçekli müdahalelere büyük bir ihtiyaç var" diyor.

"Daha geç yatıp daha geç kalkmayı tercih eden insanlar için bu daha da önemli, araştırmamız gece daha çok vakit geçiren insanların sabah insanlarına göre yüzde 56 daha az egzersiz yaptığını gösteriyor. Egzersiz, diyabetli kişiler için önemli bir rol oynar, sağlıklı kilo ve kan basıncını korumaya yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltır. Bu, bir kişinin egzersiz yapma eğilimini azaltabilecek faktörleri anlamayı son derece önemli hale getiriyor." BMJ Open Diabetes Research & Care'de yayınlanan çalışmada, her biri farklı fiziksel davranışların yoğunluğunu ve süresini (uyku, dinlenme, genel fiziksel aktivite) kaydetmek için yedi gün boyunca bir akselerometre takan tip 2 diyabetli 635 hasta incelendi.

Çalışmada katılımcıların %25'i sabah kronotiplerine (erken yatma ve erken kalkma tercihi, ortalama yatma zamanı 22:52); % 23'ü akşam kronotiplerine (geç yatıp geç kalkma tercihi, ortalama yatma zamanı 00:36) sahip ve % 52'si ikisi gruba dahi değildir. UniSA'dan Dr Alex Rowlands, çalışmanın tip 2 diyabetli kişilerin davranışları hakkında benzersiz bir fikir verdiğini söylüyor.

Dr Rowlands, "Daha geç uyku zamanları ile fiziksel aktivite arasındaki bağlantı açıktır: geç yatarsanız aktif olma olasılığınız azalır. Uyku kronotipleri potansiyel olarak değiştirilebilir olduğundan, bu bulgular sadece uyku saatinizi ayarlayarak yaşam tarzınızı daha iyi hale getirme fırsatı sunuyor. Diyabetli biri için bu, onları sağlıklı bir yola geri döndürmeye yardımcı olabilecek değerli bilgilerdir." diyor.

Medikaynak Referanslar

"Early Birds Vs Night Owls: For Diabetics, An Early Bedtime Is Best". Sciencedaily, 2020, https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200921100349.htm. Accessed 19 Oct 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler