Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnfertilite tüm dünyada sık görülmekte olup, tedavilerinin maliyeti ülkelere ciddi yük bindirmektedir. Değiştirilebilir risk faktörlerinin belirlenmesi, farkındalık yaratmaya, gebe kalmaya çalışan çiftlerin yaşadığı psikolojik stres ve maddi yükü azaltmaya yardımcı olabilir. İnfertilite için, diyet gibi yaşam tarzı faktörleri değiştirilebilir risk faktörleri arasında sayılabilir. Bununla birlikte, son bir buçuk asırda bir ABD'li bireyin ortalama diyetinde şeker eklenmesinde önemli bir artış meydana gelmiştir. Bu toplam şeker alımının üçte biri, kilo alımı ve tip 2 diyabet gibi durumlarla ilişkili olan gazoz ve diğer şekerli içeceklerden gelir. Gazoz içmek erken menstrüasyon ve zayıf semen kalitesi ile ilişkili bulunmuştur ancak gazozun doğurganlık üzerinde doğrudan etkileri araştıran az çalışma mevcuttur.

Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Kurumu'ndan araştırmacılar, gazoz içmek ile infertilite arasındaki olası ilişkileri daha ayrıntılı bir şekilde araştırmak için, 21-45 yaşları arasında olan 3.828 kadın ile 1.045 erkek partneri incelediler.

Meyve Suları ve Diyet İçeceklerin Etkisi Yok

Tüm katılımcılar ABD veya Kanada'da yaşıyordu ve Gebelik Araştırması Online web tabanlı ileriye dönük kohort çalışmasının bir parçasıydı. Katılımcıların tıbbi geçmişi, yaşam tarzı faktörleri ve diyet ile ilgili verileri toplandı. Ayrıca, katılımcılar hamile kalana veya 12 aylık takip periyodu sona erene kadar her 2 ayda bir takip anketi doldurdular.

Araştırmacılar, verilerini değerlendirdiklerinde, gazoz içmenin ayda ortalama erkek ve kadın konsepsiyonunda yüzde 20'lik bir düşüş ile bağlantılı olduğunu ortaya koydular. Her gün en az bir gazoz içen kadınlar aylık %25; günde en az bir gazoz içen erkeklerin eşleri ise başarıyla gebe kalma ihtimalini aylık %33 düşürdü. Araştırmacılar infertilite ile meyve suları veya diyet gazoz içmek arasında kuvvetli bir ilişki bulamadılar. Obezite, kafein alımı, alkol, sigara ve genel diyet kalitesi gibi birçok faktörü kontrol ettikten sonra da şekerle tatlandırılmış içeceklerin alımı ile düşük doğurganlık arasında pozitif ilişkiler gözlendi.

Araştırmacılar, ABD genelinde tüketilen şekerli içeceklerin miktarına bakıldığında bulgularının halk sağlığı için önemli etkileri olabileceğini belirttiler. Hamilelik planlayan çiftlerin, diğer olumsuz sağlık etkilerini de dikkate alarak, bu içeceklerin tüketimini sınırlamalarını önerdiler.

Medikaynak Referanslar

Hatch, EE; Wesselink, AK; Hahn, KA; Michiel, JJ; Mikkelsen, EM; Sorensen, HT; Rothman, KJ; Wise, LA. Intake of Sugar-sweetened Beverages and Fecundability in a North American Preconception Cohort, Epidemiology January 30 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler