Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Aktris Selma Blair, People dergisine göre yıllar süren ciddi bir multipl skleroz alevlenmesi ardından şimdi remisyonda olduğunu duyurdu.

49 yaşındaki Blair'e 2018 yılında kronik bağışıklık hastalığı tanısı konuldu. Yoğun ağrılarla geçen bir yıl boyunca konuşma güçlüğü çektiği ve sol bacağını tam olarak kullanamadığını söyledi. Derginin bildirdiğine göre, "agresif" bir kemoterapi kürü ardından bağışıklık sistemini yeniden canlandırmak için kök hücre nakli yapıldı.

Blair yapılan bir sanal görüşmede işlemin zaman aldığını fakat işe yaradığını dile getirdi.

Selma Blair'i Tanıyalım adlı yeni belgeselini desteklemek üzere Televizyon Eleştirmenleri Derneği panelinde, ‘Prognozum harika. Remisyondayım. Kök hücre tedavisi hastalığı remisyona soktu’ dedi.

‘Kök hücre nakli ardından inflamasyonun ve lezyonların azalması yaklaşık bir yıl sürdü. Şimdi remisyonda olmakla birlikte idame tedaviler, bakım ve sorunların bazıları sürüyor’ dedi.

Blair, son birkaç aydır iyi durumda olduğunu ancak haberi halkla paylaşmak için beklemek istediğini bildirdi.

‘Bunun hakkında konuşmakta isteksizdim çünkü daha fazla iyileşmem ve düzelmem gerektiğini hissettim. Kafamda hala ömür boyu taşıyacağım ve çözmem veya kabul etmem gereken yükler var. Bunu kabullenmem bir dakikamı aldı. Herkes için böyle görünmüyor.’

Multipl skleroz alevlenmesi hem fiziksel hem de zihinsel olarak zordu. Tedavi sürecinde 10 yaşındaki oğlu Arthur'a odaklandı.

‘Çok canım yandı. Bununla başa çıkmam için bir seçenek varsa, çok sert bir şekilde vurulduktan sonra yeniden dengeyi kurabilmek için bir seçenek varsa, bu kesinlikle oğlum içindir. Onu şu anda yalnız bırakmak istemiyorum’ dedi.

Selma Blair'i Tanıyalım prömiyeri 15 Ekim’de yapılacak ve 21 Ekim'de Discovery(+)’da yayınlanacak. Blair, ünlü statüsünün kronik bir hastalıkla mücadele eden diğer kişilere yardımcı olmasını umduğunu söyledi. 2002 yapımı The Sweetest Thing isimli komedi filminde Blair ile birlikte rol alan ve geçen hafta kendi multipl skleroz tanısını açıklayan aktris Christina Applegate'e desteklerini sundu.

Blair, ‘Sadece bir bastonla ortaya çıktığımı veya utanç verici bir şeyi paylaştığımı duymak bile, birçok insanın kendi içinde rahatlamasını sağlayabilir ve bu benim için çok şey ifade ediyor’ dedi. ‘Hiçbir şekilde bu hastalığa veya herhangi bir kronik hastalığa sahip tüm insanlar için konuştuğumu söylemiyorum. Kendi hikayemi anlatıyorum ve eğer bu bir şeyi normalleştirmeye yardımcı olacaksa, diğer insanların kendi hikayelerini rahatça anlatabilecekleri kapıyı açabilirse, işte o zaman seninle konuşmak için burada olmaktan heyecan duyuyorum’ dedi.

Medikaynak Referanslar

People: ‘Selma Blair Is 'In Remission' from her Multiple Sclerosis: 'My Prognosis Is Great.’  WebMD Health News © 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler