Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Metabolik sendrom, kişinin yüksek tansiyon, abdominal obezite, yüksek trigliserit seviyeleri, düşük HDL seviyeleri ve yüksek açlık kan şekeri olmak üzere beş metabolik bozukluktan en az iki tanesine sahip olduğu durumdur. metabolik sendromlu kişiler diyabet, kalp rahatsızlığı ve inme gibi diğer sağlık problemleri riskine sahiptir ve aynı zamanda bu kişilerde bilişsel bozukluk riski daha fazladır.

Oregon Eyalet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden (OSU) araştırmacılar yaptıkları çalışmada, bira içinde vazgeçilmez bir madde olan şerbetçiotunda bulunan bir flavonoid olan Xanthohumol'un (XN) bir formunun ve bileşiğin iki hidrojenlenmiş türevlerinin metabolik sendroma sahip insanlarda insülin direncinin yanı sıra, bu durum tarafından indüklenen ters öğrenme ve hafıza zayıflamalarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koydular.

İnsülin Direncini Azaltıyor

Araştırmacılar bir önceki çalışmalarında, XN'yi metabolik sendrom için olası bir tedavi olarak işaret etmişlerdi ancak XN insan vücudunda meme kanseri gelişimini teşvik edebilen, 8-prenylnaringenin (8-PN) adı verilen bir östrojen metabolitine dönüşür. XN'i uzun süre almak potansiyel olarak östrojenik yan etkilere neden olabilir. 8-PN'nin metabolize olabilmesi için XN molekülünde spesifik bir "çift bağ" gerekir. Araştırmacılar, molekülü hidrojenize ederek bu çift bağdan kurtulmanın, bu metabolit artık oluşumunu engelleyeceğini düşünerek, bu teoriyi yeni çalışmalarında test ettiler. Yüksek yağlı bir diyetten kaynaklanan obeziteye sahip farelerde, XN ve XN-α, β-dihidro-XN (DXN) ve tetrahidro-XN'in (TXN) iki hidrojenlenmiş türevinin etkilerini değerlendirdiler.

Araştırmacılar, üç bileşiğin de, özellikle TXN 'nin, kemirgenler arasındaki tip 2 diyabet için büyük bir risk faktörü olan insülin direncini azaltmada etkili olduğunu buldular. Ayrıca, DXN ve TXN'nin, XN'den daha etkili olduğunu ve en önemlisi hiçbir olumsuz etki üretmediğini gözlemlediler. Bir su labirentindeki obez fareleri değerlendirdiklerinde ise, üç bileşiğin de mekânsal öğrenme ve hafızada gelişmelere neden olduğunu keşfettiler. Fare çalışmasında XN, DXN ve TXN'nin hepatotoksik olmadığını gösterdiler.

Araştırmacılar, artık orijinal yararlı etkilere sahip olan ancak yan etkileri olmayan bileşiklere sahip olduklarını belirttiler. Bulguların metabolik sendrom nedeniyle kognitif bozukluklar yaşayan insanlar için önemli olabileceğini söylediler.

Medikaynak Referanslar

Miranda et al. Non-estrogenic Xanthohumol Derivatives Mitigate Insulin Resistance and Cognitive Impairment in High-Fat Diet-induced Obese Mice, Scientific Reportsvolume 8, Article number: 613 (2018).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler