Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Kimya, fizik, biyoloji ve mühendislik bilgilerini birleştiren McGill Üniversitesi'nden bilim insanları, rejeneratif tıpta büyük bir ilerlemeyi temsil edecek biçimde kalbi, kasları ve ses tellerini onarmak için yeterince sağlam bir biyolojik materyal geliştirmiştir. McGill Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde doktora adayı Guangyu Bao 'Kalp hasarından kurtulan insanlar genellikle uzun ve zorlu bir yolculukla karşı karşıya kalır. Kalp atışı sırasında dokuların dayanması gereken sürekli hareket nedeniyle iyileşme zordur. Aynısı ses telleri için de geçerlidir. Şimdiye kadar bu iş için yeterince güçlü enjekte edilebilir bir malzeme yoktu' demiştir.

Profesör Luc Mongeau ve Yardımcı Doçent Jianyu Li liderliğindeki ekip, yara onarımı için yeni bir enjekte edilebilir hidrojel geliştirmiştir. Hidrojel, hücrelerin yaşaması ve büyümesi için yer sağlayan bir tür biyolojik materyaldir. Vücuda enjekte edildikten sonra bu materyal, canlı hücrelerin büyümesine veya yaralı organların onarımına olanak sağlayan stabil, gözenekli bir yapı oluşturmaktadır. Guangyu Bao, 'Sonuçlar umut verici ve bir gün yeni hidrojelin, örneğin gırtlak kanserinden kurtulanlar gibi ses telleri hasar görmüş kişilerin sesini düzeltmek için bir implant olarak kullanılacağını umuyoruz' demiştir.

Test Sonuçları

Bilim insanları, hidrojelin dayanıklılığını, insan ses tellerinin aşırı biyomekaniğini taklit etmek için geliştirdikleri bir makinede test etmişlerdir. 6 milyondan fazla döngü boyunca saniyede 120 kez titreşen yeni biyolojik materyal, diğer standart hidrojeller parçalara ayrılarak yükün stresiyle baş edemezken bozulmadan sabitce kalmıştır. 'Testimizde mükemmel çalıştığını görmek bizi çok heyecanlandırdı. Çalışmamızdan önce, aynı anda hem çok gözenekli hem de sağlam enjekte edilebilir hidrojeller yoktu. Bu sorunu çözmek için formülümüze gözenek oluşturucu bir polimer ekledik' diye açıklamıştır. Guangyu Bao.

Bilim insanları bu yeniliğin ilaç dağıtımı, doku mühendisliği ve ilaç taraması için model dokuların oluşturulması gibi diğer uygulamalar için de yeni yollar açtığını söylüyor. Ekip, COVID-19 ilaçlarını test etmek için akciğer oluşturmak amacıyla hidrojel teknolojisini kullanmayı düşünmektedir. Kanada Biyolojik materyal ve Kas-İskelet Sağlığı Araştırma Başkanı Profesör Jianyu Li, 'Çalışmamız, benzeri görülmemiş performansa sahip yeni biyolojik materyal yaratmada materyal bilimi, makine mühendisliği ve biyomühendisliğin sinerjisini vurguluyor. Bunları klinik uygulamaya geçirmeyi dört gözle bekliyoruz' demiştir.

Medikaynak Referanslar

Synthetic tissue can repair hearts, muscles, and vocal cords, ScienceDaily, November 30, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler