Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Servikal kanser, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlarda hala yaygın ve ölümcül bir malignite olmaya devam etmektedir. Bu sebeple daha doğru ve güvenilir tanı yöntemleri ve biyolojik belirteçler keşfedilmelidir.

Uzakdoğu merkezli yapılan bir çalışmada, serviks kanserin potansiyel tanısal önemi ve metabolik karakteristik tanımlaması üzerine, metabolomik (285 örnek) ve transkriptomik (52 örnek) kapsamlı bir analiz yapıldı. Altmış iki metabolit, servikal kanser ile normal kontroller arasında fark göstermekteyken, biyolojik belirteç olarak 5 metabolit (bilirubin, LizoPC (17: 0), n-oleoil treonin, 12-hidroksidodekanoik asit ve tetrakosaheksaenoik asit) seçildi. Bu 5 biyolojik belirteçin eğri altı alan değeri, duyarlılığı (SE) ve özgüllüğü (SP) sırasıyla 0.99, 0.98 ve 0.99 idi.

Ayrı bir seride 7 zenginleştirilmiş ortamda genler daha ayrıntılı olarak analiz edildi. Bu seride de etkinliği belirlenen 117 genin ağırlıklı olarak katalitik aktivitede yer aldığı görüldü. Son olarak, bu yolaklardaki metabolitlerin ve genlerin tamamen bağlı olduğu bir ağ oluşturuldu ve bu sayede yapılan seçimlerin güvenilirliğini artırıldı.

Sonuç olarak bu çalışmada elde edilen metabolomik biyobelirteçler servikal kanser tanısı ve taraması için bir yol oluşturabilir. Bulgular ayrıca hem transkriptomiklerin hem de metabolomik değişkenlerin servikal kanser ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Medikaynak Referanslar

Yang K et al. A Comprehensive Analysis of Metabolomics and Transcriptomics in Cervical Cancer. Sci Rep. 2017 Feb 22;7:43353. doi: 10.1038/srep43353.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler