Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Preterm doğum, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı tanımlamaya göre, düzenli doğum eylemi kontraksiyonları ile birlikte ilerleyici servikal dilatasyon ve silinmenin 20-37. gebelik haftaları arasında başlamasıdır ve dünyadaki bebek morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenidir. Perinatal mortalitenin % 75-85’inden sorumludur. Son 20 yılda preterm doğum % 40 oranında artış göstermiştir. Preterm doğumun nedenleri karmaşıktır ve tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte ortaya çıkan yeni veriler, bir kadının vajina ve serviksinde bazı bakterilerin varlığının erken doğum riskini artırabileceğini göstermektedir.

Şubat 2018'de, Anne-Fetal Tıp Derneği (SMFM) yıllık toplantısında (Gebelik Toplantısı) yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, bakterilerin yan ürünlerinin preterm doğuma neden olabilecek servikal değişikliklere neden olduğunu gösteren bulguları ortaya koydular.

2 Riskli Bakteri Türü

Sunulan çalışma, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki March Dimes Prematürite Araştırma Merkezi tarafından finanse edildi ve servikal hücreler üzerinde Mobiluncus mulieris, Gardnerella vaginalis ve Lactobacillus olmak üzere üç spesifik bakterinin etkilerini inceledi. Araştırmacılar, incelenen bakterilerin ikisinin serviksi infiltre ettiğini ve genlerin ekspresyonunda değişikliğe neden olarak spontan preterm doğumda rol oynadığını buldular. İncelenen üçüncü bakterilerinin ise aynı etkiye sebep olmadığı bulundu.

Araştırmanın başında ve kadın doğum ve jinekoloji profesörü, araştırmasının başkan yardımcısı ve Pennsylvania Üniversi Tıp Fakültesinde Anne ve Çocuk Sağlığı Araştırma Merkezi direktörü olan Michal Elovitz vardı. Araştırmacılar, vajinal ve servikal bakterilerin servikste farklı etkileri olduğunu gözlemlediler. Mekanizmanın tam olarak anlaşılamadığı daha önceki insan çalışmaları sonrasında, elde ettikleri bulguların spontan preterm doğumun daha iyi anlaşılmasına yönelik heyecan verici bir adım olduğunu belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Researchers Advance the Understanding of Preterm Birth, The Society for Maternal-Fetal Medicine, Dallas, Texas, January 30, 2018S

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler