Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sohbet aracıları veya dijital asistanlar olarak da bilinen sohbet botları, insanlarla konuşma tarzında etkileşim kurmak için tasarlanmış yapay zeka odaklı yazılım programlarıdır. Genellikle kullanıcı dostu müşteri hizmeti servisleri için kullanılırlar. Sağlık hizmetlerinde sesli yanıt sistemleri, takip, tarama, tedaviye uyum veya veri toplama için kullanılabilen hastalarla çift yönlü bilgi alışverişi oluşturabilir. Herhangi bir web sitesinde veya mobil uygulamada metin tabanlı hizmetler (metin mesajları, mobil uygulamalar, sohbet odaları) veya Siri, Alexa, Cortana veya Google Asistan gibi ses hizmetleri gibi çeşitli yöntemlere dağıtılabilirler. Potansiyel uygulamalar, özellikle onkoloji alanında çok umut vericidir. Araştırmacılar bu derlemede, mevcut yayınları, uygulamaları ve bu ortamda devam eden denemeleri tartıştılar.

Sağlık Alanında Sesli Yanıt Sistemleri

Genel olarak sağlık hizmetlerinde ve özellikle onkolojide sesli yanıt sistemlerini değerlendiren klinik çalışmaların azlığı, hastalar ve sağlık sistemi için potansiyel faydaları ile keskin bir tezat oluşturmaktadır. Sağlık alanındaki sesli yanıt sistemlerinin birçok kişi tarafından kullanılmasına ve tıbbi terimler, semptomlar ile tedaviler hakkında kullanıcıların bilgilerini artırmak için zengin veri setlerine erişimlerine ihtiyaç duyulacaktır. Bu sistemler hekimlerin yerini almayacak ancak sağlık müdahalelerinin etkinliğini arttıracak birer kaynak olarak düşünülmelidir. Sesli yanıt sistemlerinin etkili ve güvenli olduğu gösteriliyorsa, hasta bilgilerini, izlemeyi veya tedaviye uyumu iyileştirmek için herhangi bir ilaç gibi bu sistemler de reçete edilebilir. En iyi sesli yanıt sistemleri, sağlık sorunları olan hastaları doktora gitmekten kurtarabilir. Bu durum, doktorların en fazla konsültasyona ihtiyaç duyan hastaların tedavisine daha fazla zaman ayırmalarına izin verebilir. Gerçek bir konsültasyon gerektirmeyen semptomların da doktor konsültasyonuna ihtiyacı kalmayabilir, bu da potansiyel olarak önemli miktarda para ve kaynak tasarrufu sağlar. Ancak, bu bilgisayar programlarının kalitesi titizlikle değerlendirilmezse, kimse farkına olmadan sesli yanıt sistemleri küçük ve büyük semptomlar arasındaki farkı gerçekten tespit edemeyebilirler. Bu tür uygulamaların uygunluğu ve etkinliği için objektif kanıt eksikliği, daha fazla hasta tarafından kullanılmaya ihtiyaç oluşu ile ilgilidir.

Bir sesli yanıt sistemi ve bir ilaç arasında ise birkaç fark vardır. Örneğin, standart bir ilaç formülünün üzerinden geçilir, değerlendirilir ve sonra dağıtıma sunulur. Sesli yanıt sistemleri, konuşlandırılırken etkili bir şekilde öğrenebilir ve bilgileri uyarlayabilir, böylece bugün milyonlarca kullanıcıya dağıtılan bir sesli yanıt sistemi, birkaç haftalık çalışmasındaki adaptasyonun etkisiyle büyük olasılıkla bugünkü çalışmasına göre daha gelişmiş bir biçimde çalışacaktır. Öte yandan günümüzde sesli yanıt sistemlerinin yaygın uygulamasının karşısında hala önemli engeller var. Bu konu ile ilgili önemli bir sınırlama, ticari olarak temin edilebilen birçok sistemin Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Hesap Verebilirlik Yasası'na uymamasından kaynaklanmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Bibault JE, Chaix B, Nectoux P, Pienkowsky A, Guillemasse A, Brouard B. Healthcare ex Machina: Are conversational agents ready for prime time in oncology?. Clin Transl Radiat Oncol. 2019;16:55–59. Published 2019 Apr 4. doi:10.1016/j.ctro.2019.04.002

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler