Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Nadir görülmekle birlikte prognoz kötüdür: konjenital kas hastalığı olan çocuklar genellikle yürümeyi asla öğrenemez. Şimdiye kadar tedavi şansı olmayan bu hastalıklar için Basel Üniversite Hastanesi'ndeki araştırmacılar olası bir tedavi yaklaşımı sunmaktadır.

Profesör Susan Treves altı aylık olmasına karşın yeni doğmuş bir bebek gibi görünen bir hastayı hatırlıyor. Birkaç yıl sonra yoğun fizyoterapi sayesinde hasta en azından oturabiliyormuş. Araştırmacı bu çocuklar için henüz bir tedavi olmadığını ve önceliklerinin hayatta kalmak olduğunu söylemektedir.

Bu hastadaki genetik mutasyonlar Susan Treves ve Profesör Francesco Zorzato liderliğindeki araştırma grubu tarafından eLife bilimsel dergisinde sunulan tedavi yaklaşımının temelini oluşturuyor. Etkilenen gen, iskelet kasında RYR1 adı verilen bir kalsiyum kanalını kodlamaktadır. Mutasyonlar, geni işe yaramaz hale getirir ve bu durum kas fonksiyonu açısından ciddi sonuçlara yol açar. Araştırmacılar, bir hastada bulunan gen mutasyonlarını bu konjenital miyopati tipi için fare modeli geliştirmek amacıyla kullandılar. 'Fareler ölmüyor ancak kas sistemleri ciddi şekilde bozuluyor' diyor Treves. Bununla birlikte araştırmacılar iki ilaç kombinasyonu ile farelerin kas fonksiyonunu ve hareketini önemli ölçüde iyileştirebilmiştir.

Genetik materyalin aşırı yüklenmesi

Tedavi, etkilenen hastaların iskelet kaslarında belirli enzimlerin aşırı üretiminin gözlenmesine dayanmaktadır. Bu enzimler - histon deasetilazlar ve DNA metiltransferazlar - genetik materyalin paket yoğunluğunu etkiler. Bu durum genlere işlevlerini görmeleri için gerekli olan erişimleri engeller. Treves ve ekibi, kanser ilacı olarak onaylanmış veya klinik çalışmaları süren enzim inhibitörleri kullandı. Tedavi farelerin hareket yeteneğinde önemli bir gelişme sağladı. Çalışma süresi boyunca herhangi bir olumsuz yan etki gözlenmemiştir.

Genden tedaviye

Treves bu yaklaşımın hala klinik olarak uygulanabilir bir tedavi olmadığını söylüyor. Bir sonraki aşamada araştırmacılar daha iyi etki elde etmek amacıyla aynı enzimleri hedefleyen yeni tedavi ve tedavi kombinasyonlarını araştırmaya devam etmeyi planlıyor. Faz I klinik çalışmasına başlamak için yaklaşık iki yıl kadar araştırma yapmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Susan Treves ve Francesco Zorzato için bu ilk umut verici sonuçlar 10 yılı aşkın bir araştırmadan sonra bir dönüm noktasını temsil ediyor. Zorzato bu kas bozukluklarından etkilenen geni yıllar önce ilk izole eden kişi. Treves 'Etkilenen genin izolasyonundan tedaviye giden yolda önemli bir aşama kaydettik' demiştir.

Medikaynak Referanslar

An approach to treating a severe congenital myopathy, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler