Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yirmi sekiz ülkedeki önde gelen araştırma merkezlerinden 174 bilim insanının oluşturduğu küresel bir çalışma grubu, yaygın biçimde karşılaşılan kimyasalların karışımları ile kanser gelişimi arasındaki bağlantıyı araştırdı. Çalışma, insanlar için karsinojenik olduğu düşünülmeyen 85 kimyasalı seçti ve günümüzde çevrede mevcut olan kimyasallara maruz kalımlarda kanserle ilişkisi desteklenen 50 önemli mekanizmayı tespit etti.

Gündelik yaşamda kullanılan kimyasalların kombinasyonu ya da vücutta birikmesine ilişkin uzun süredir devam eden kaygılar Halifax Nova Scotia'dan Lowe Leroy'un başkanlığındaki Getting To Know Cancer (Kanseri Tanımak) adlı organizasyonu, bir ekip oluşturmaya yöneltti. Ekip, kanser biyolojisinin tüm spektrumunda karışımlar hakkında neler bilindiğini ilk kez ele aldı.

Londra'daki Brunel Ünversitesi'nden Kanser Biyoloğu Dr. Hemad Yasaei kanser gelişimi sırasında gen ve moleküler değişiklere ilişkin bilgileriyle katkıda bulundu. Dr. Yasaei bu araştırmanın, kendi başlarına zararlı kabul edilmeyen kimyasalların vücutlarımızda kanseri tetikleyecek şekilde bir araya gelerek biriktiği ve tanık olduğumuz global kanser salgınının ardında bunun yatıyor olabileceği görüşünü desteklediğini söyledi. Yenilen besinler, solunan hava ve içilen sudaki kimyasalların karışımlarına düşük dozda maruz kalmanın etkisini araştırmak üzere daha fazla kaynak ayırmaya acilen ihtiyaç olduğunu ekledi.

Çalışmaya, kanser epigenetiği ve çevre alanında katkı sağlamış olan Bath Üniverstesi, Biyoloji ve Biyokimya Departmanı'ndan Profesör Andrew Ward çevresel kimyasallara kanserin tüm önemli karakteristikleri perspektifinden bakan, bu ölçekteki bir derlemenin benzersiz olduğunu vurguladı.

Profesör Martin birçok kanserin artan insidansına karşın, çevresel etken ajanların önemli rolünü incelemek için çok az araştırma yapıldığını ve tüm dünyadan araştırmacıları kapsayan bu ekibin dikkatleri yeterince araştırılmamış olan bu alana tekrar odakladığını belirtti.

İkna edici kanıtların ışığında çalışma grubu, çevresel kimyasalların karışımlarına düşük dozda maruz kalımlara yönelik araştırmalara daha fazla önem ve destek verilmesi için çağrıda bulundu. Güncel araştırmalar kimyasalların beş kanserden biri kadar yüksek bir orandan sorumlu olabileceğini tahmin ediyor. İnsan nüfusunun binlerce kimyasala rutin olarak maruz kalması nedeniyle, global kanserin görülme sıklığını azaltmak için etkilerin daha iyi anlaşılması gerekiyor.

Medikaynak Referanslar

Kaynak:  Science Daily , http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150623072237.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler