Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Sırttaki karıncalanma veya iğnelenmeler, altta yatan sinirleri etkileyen koşullardan kaynaklanabilir. Bu his parestezi olarak adlandırılır.

Zona veya herpes zoster

Tipik olarak vücudun bir tarafında gelişen ağrılı, kaşıntılı bir döküntüdür. Bununla birlikte, döküntü, sırt ve yüz dahil, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Döküntü ortaya çıkmadan önce, kişi etkilenen bölgede bir karıncalanma, kaşıntı veya ağrılı bir yanma hissi yaşayabilir. Ateş ve titreme, baş ağrısı, mide ağrısı gibi semptomlar da görülür.

Spondilolistez

Omurgadaki omurlardan biri yerinden kaydığında ortaya çıkar. Bu kayma, omurganın herhangi bir yerinde olabilir, ancak bel bölgesinde ortaya çıkma eğilimindedir. Spondilolistez her zaman semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, eğer kaymış omur bir sinire basarsa, sırtta uylukların arkasına yayılan ağrı veya karıncalanma hissine neden olabilir. Diğer belirtiler arasında sırt sertliği, bacaklarda zayıflık hissi ve yürüme veya dik durma problemleri olabilir. Spondilolistez semptomları fiziksel aktivite ile daha da kötüleşebilir ancak otururken veya öne yaslanırken iyileşebilir.

Omurga kırıkları

Motorlu taşıt kazaları, spor yaralanmaları, yüksekten düşme ve şiddet gibi güçlü etkilerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Osteoporoz ve tümörler gibi kemikleri zayıflatan kronik tıbbi durumlar da spinal kırıklara neden olabilir. Spinal kırıkların çoğunluğu ortada ve belde görülür. Omurga kırıkları, kişi hareket ettiğinde kötüleşebilecek orta ila şiddetli ağrıya neden olabilir. Uyuşukluk veya karıncalanma hissi, bağırsak ve mesane kontrolü kayb, bacakları hareket ettirmekte zorluk gibi belirtiler görülebilir.

Fibromiyalji

Yaygın ağrıya, hassasiyete ve ayrıca ağrıya duyarlılığın artmasına neden olan kronik bir durumdur. Fibromiyaljili kişilerde sırt, el ve ayak gibi vücudun bazı kısımlarında uyuşma veya karıncalanma da olabilir. Yorgunluk, kaygı ve depresyon, uyku güçlüğü, baş ağrısı, düşünme güçlüğü, bellek ve yoğunlaşma problemleri görülebilir.

Arteriyovenöz malformasyonlar (AVM'ler)

Tipik olarak beyinde veya omurilikte meydana gelen, ancak vücutta herhangi bir yerde gelişebilen karışık veya anormal şekilli kan damarlarıdır. Bu malformasyonlar kan akışını etkileyebilir ve boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak ciddiyetle değişebilen çeşitli semptomlara neden olabilir. Semptomları; bel ağrısı veya zayıflığı, baş ağrısı, nöbetler, uyuşma, karıncalanma ve ağrı, koordinasyon kaybı, baş dönmesi, görme ile ilgili sorunlar, hafıza problemleri veya karışıklık, konuşma problemleri olarak sıralanabilir.

Spinal enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar, bir ameliyattan sonra veya kırıklar, yaralanmalardan kaynaklanan yaralar, kanser, diyabet gibi diğer durumların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyon sinirleri tahriş ya da tahrip edebilir. Belirtileri; sırt ağrısı ve sertlik, uyuşukluk veya karıncalanma hissi, kas zayıflığı veya spazmları, ateş ve titreme, etkilenen bölgede kızarıklıktır.

Spinal tümör

Omurilikte gelişebilecek anormal bir büyümedir. Bu tümörler iyi veya kötü huylu olabilir. Bu tümörler omuriliğe baskı yaparak sorunlara neden olabilir. Belirtiler, tümörün konumuna bağlıdır. Sırt ağrısı, uyuşukluk veya karıncalanma, bacaklarda veya kollarda zayıflık veya koordinasyon eksikliği, azaltılmış hassasiyet ağrısı veya sıcaklık, mesane ve barsak problemleri görülebilir.

Sırtında karıncalanma olan kişiler, barsak ve mesane fonksiyon kaybı, kol veya bacakları kullanmada koordinasyon kaybı veya zorluk, ani, şiddetli ağrı ve bir veya iki bacak aşağısında uyuşukluk gibi belirtilere sahipse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Medikaynak Referanslar

Rachel Nall. What can cause a tingling sensation on the back?, Medical News Today 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler