Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Skolyoz, omurganın yanlara doğru eğilmesine, ağrıya, zayıflığa ve yürüyüş şeklinde değişmeye neden olur. Esneme ve egzersiz hareketleri, tedavinin en önemli unsurlarıdır. Hafif vakalarda, skolyoz spesifik egzersizlerle ve tek başına esneme hareketleri ile tedavi edilebilir ve bu da cerrahi ihtiyacı ortadan kaldırır. Bazı tıbbi durumlar skolyoza neden olabilirken, en tipik skolyoz formu ergen idiyopatik skolyozdur. Bu skolyoz tipi büyüme sırasında gelişir ve popülasyonun %2-3'ünü etkiler.

Araştırmalar, skolyoz için spesifik egzersizleri destekleyen kanıtlar bulsa da, skolyozlu bir kişi, kendileri için en iyi esneme ve egzersiz hareketlerine bir doktorla veya fizyoterapist ile karar vermelidir.

Skolyoz için Esneme ve Egzersiz Hareketleri

Doğru skolyoz egzersizleri, skolyoz eğrisinin konumuna bağlıdır. Lumbar skolyozu olan insanların alt sırta odaklanması gerekirken, torasik skolyoz olanların omuz egzersizleri yapması gerekir. Doktorlar, skolyozlu insanlar için temel olarak aşağıdaki esneme ve egzersiz hareketlerini önermektedir.

1. Pelvik Tilt

Pelvik tilt kalçadaki ve alt sırttaki gergin kasların esnemesine yardımcı olur.

2. Kol ve Bacak Yükseltme

İnsanlar kollarını ve bacaklarını kaldırarak bellerini güçlendirebilir.

3. Kedi - Deve

Kedi – deve, aslında bir yoga pozudur. Omurgayı esnek ve ağrısız tutmaya yardımcı olabilir.

4. Kuş - Köpek

Kuş-Köpek, yogadan esinlenilmiş bir başka egzersizdir.

5. Latissimus Dorsi Esnetme

Üst vücuttaki en büyük kas olan latissimus dorsi esnetilir. Torasik skolyoz bu kasları doğrudan etkiler. Lomber skolyoz aynı zamanda latissimus dorsiye kadar uzanan gerginliğe de neden olabilir.

6. Abdominal Pres

Güçlü karın kaslarına sahip olmak sırt kasındaki baskıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bir kişinin iyi bir duruş sürdürmesine yardımcı olabilir.

7. Doğru Postür Uygulamak

İyi duruş ağrı ve kas gerginliğini azaltabilir. Günde birkaç kez, vücudu doğal olarak iyi bir duruş ile ayakta durmayı öğrenmeye yardımcı olmak için yeniden düzenlemek önemlidir.

Hedeflenen Egzersiz Programları

Doktorlar ve araştırmacılar birkaç hedefli skolyoz programı geliştirmiştir. Skolyozda Bilimsel Egzersizler Yaklaşımı (SEAS), bir kişiye hareket sorunlarını sürekli düzeltmeyi ve omurganın pozisyonunu değiştirmeyi öğreten kişiye özel bir programdır. En uygun egzersiz programı skolyoz tipine ve derecesine bağlıdır.

Kaçınılması Gereken Egzersizler

Bazı aktiviteler ve egzersizler skolyoz semptomlarını daha kötü hale getirebilir veya ikincil yaralanma riskini artırabilir. Skolyozlu kişiler, boynu öne doğru bükülmüş halde, baş aşağı bakmaktan kaçınmalıdır. Futbol oynamak ve diğer yüksek temas sporları, skolyozlu insanlar için tehlikelidir. Bu hastalarda bale ve jimnastik de torasik omurgayı yaralayabilir. Bazı yoga pozisyonlarında, bale adımlarında ve jimnastik manevralarında gövdeyi tekrar tekrar uzatmadan kaçınılmalıdır.

Medikaynak Referanslar

Zawn Villines. 7 stretches and exercises for scoliosis, Medical News Today 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler