Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Soğuk algınlığı gibi çoğu viral solunum yolu enfeksiyonu, genellikle kalıcı bir etki olmaksızın birkaç gün içinde başlar ve kaybolur. Ancak influenza (grip) ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen ve hastaneye yatış veya ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Sağlıklı alışkanlıklar edinerek ve griple mücadele etmek ve önlemeye yardımcı olmak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan ilaçlar ve aşılar kullanarak mücadele edilebilir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Belirtileri

Grip ve soğuk algınlığı virüsleri, enfekte kişiler öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda çoğunlukla damlacıklar yoluyla yayılır. Ayrıca, kapı kolu gibi grip virüsü bulunan bir yüzeye veya nesneye ve ardından gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunarak da enfekte olabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri'nde grip mevsimi Ekim ayının başlarında başlayabilir ve Mayıs ayına kadar sürebilir ve genellikle Aralık ile Şubat arasında zirve yapar.

Soğuk algınlığı (Nezle): Soğuk algınlığı belirtileri genellikle burun tıkanıklığı veya burun akıntısı ve hapşırmadır. Diğer belirtiler arasında öksürük, boğazda kaşıntı ve gözde sulanma yer alır. Yavaş yavaş ortaya çıkan ve genellikle günlük temasla yayılan soğuk algınlığını önleyecek bir aşı yoktur.

Grip: Grip belirtileri aniden ortaya çıkar ve ateş, baş ağrısı, üşüme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, vücut veya kas ağrıları, yorgunluk ve genel olarak mutsuz hissetmeyi içerebilir. Soğuk algınlığına neden olan virüsler gibi grip virüsleri de burun tıkanıklığına veya burun akıntısına, hapşırmaya ve gözlerin sulanmasına neden olabilir. Küçük çocuklar mide bulantısı ve kusma da yaşayabilir.

Griple ilgili komplikasyonlar açısından yüksek risk altındaysanız ve grip belirtileriniz varsa veya düzelmeyen grip belirtileriniz varsa derhal sağlık uzmanınıza danışın.

Yüksek risk altındaki kişiler şunları içerir:

-5 yaşından küçük çocuklar, ancak özellikle 2 yaşından küçükler

-Hamile kadınlar

-Bazı kronik sağlık sorunları olan kişiler (astım, diyabet, kalp veya akciğer hastalığı gibi)

-65 yaş ve üstü kişiler

Hızlı Grip Testleri Mevcuttur

Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları FDA onaylı hızlı bir grip testi sunabilir. Piyasada FDA'nın testin doğru, güvenilir ve klinik olarak geçerli olduğuna dair makul güvence sağlamak için oluşturduğu güncellenmiş performans kriterlerine sahip 17 hızlı grip testi (11 antijen bazlı ve altı moleküler tabanlı) bulunmaktadır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin grip testi yönergelerine göre, sağlık uzmanı tarafından antiviral ilaç yazılmadan önce teste veya test sonuçlarının beklenilmesine gerek yoktur. Sağlık uzmanı, sahip olunan belirti ve semptomlara göre ne yazacağına karar verecektir.

Zaten Hastaysanız Ne Yapmalısınız?

Soğuk algınlığı genellikle seyrini sürdürür. Hasta olduğunuzda kendinizin başkalarına maruziyetini sınırlayın. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Ayrıca susuz kalmayın ve dinlenin. Alkol ve kafeinli ürünlerden kaçının.

Grip tedavisi için FDA onaylı reçeteli ilaçlar - antiviraller adı verilir - vardır. Ayrıca soğuk algınlığı veya grip antibiyotik gerektirebilecek bakteriyel enfeksiyonlara (bronşit, sinüzit, kulak enfeksiyonları ve zatürre gibi) yol açabilir.

Yüksek risk altında olmayan çoğu grip hastası hafif bir hastalığa sahiptir ve tıbbi bakıma veya antiviral ilaçlara ihtiyaç duymaz. Yine de belirtileriniz iki haftaya kadar sürebilir.

Reçetesiz İlaçlar Soğuk Algınlığı veya Grip Semptomları İçin Nasıl Güvenle Alınır?

İlaç etiketlerini dikkatlice okuyun ve talimatları izleyin. Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi belirli sağlık sorunları olan kişiler, yeni bir öksürük veya soğuk algınlığı ilacı almadan önce bir doktor veya eczacıya danışmalıdır.

İlacın yan etkilerini kontrol edin. İlaçlar uyuşukluğa neden olabilir ve yiyecek, alkol, diyet takviyeleri ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuza ve eczacınıza aldığınız her tıbbi ürün ve takviye hakkında bilgi verin.

Hastalanmaktan Nasıl Kaçınılır?

Gribe karşı aşı olun. Gripten korunmanın en iyi yolu her yıl aşı olmaktır. Aşı her yıl değişir ve yaklaşan grip mevsiminde yaygınlaşması beklenen grip virüsü suşlarını içerir. Bir önceki yılın aşısından sağlanan koruma zamanla azalacak ve gelecek yıl dolaşan grip virüsü suşları önceki yılki aşıda bulunanlarla aynı olsa bile sizi gelecek yıla kadar koruyamayacak kadar düşük olabilir.

Nadir istisnalar dışında, CDC 6 aylık ve daha büyük herkesin gribe karşı aşı olmasını önermektedir. Grip aşısı, gripten ve hastaneye yatış ve bazen ölümle sonuçlanabilecek potansiyel komplikasyonlarından koruma sağlar.

Yıllık aşılama, gripten ciddi komplikasyonlar geliştirme riski yüksek olan kişiler için özellikle önemlidir: sağlık çalışanları ve griple ilişkili ciddi komplikasyonlar için yüksek risk altındaki kişilerle yaşayan veya onlara bakan herkes.

6 aydan küçük çocuklar aşı olmak için çok küçük olsalar da, diğer yaşlardaki çocuklara kıyasla grip ve gribe bağlı komplikasyonlar nedeniyle hastaneye yatma riski en yüksek olan çocuklardır. Bu nedenle CDC, anne babaların, büyükanne ve büyükbabaların, bakıcıların ve 6 aylık veya daha büyük tüm hane halkının aşılanmasını önermektedir çünkü grip olma ve aşılanmamış çocuğa bulaştırma olasılıkları daha düşük olacaktır. Mümkünse bebekleri yaşamın ilk birkaç ayında kalabalıklardan uzak tutun.

Ellerinizi sık sık yıkayın. Çocuklara da aynısını yapmayı öğretin. Eller de dahil olmak üzere hem soğuk algınlığı hem de grip kontamine yüzeylerden geçebilir. Ellerinizi en az 20 saniye ılık su ve sabunla yıkayın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamaya çalışın. Özellikle birisi hasta olduğunda, sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Enfekte kişilere maruz kalmayı sınırlayın. Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı bir mendille kapatın. Kullandıktan sonra mendili çöpe atın.

Grip ve COVID-19'un bazı semptomları benzerdir, bu nedenle bu bulaşıcı solunum hastalıkları arasındaki farkı test edilmeden söylemek zor olabilir. Grip aşılamasının pek çok faydası vardır ve gripten korunmak COVID-19 salgını sırasında özellikle önemlidir.

  1. Benzer İçerikler