Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

1970'lerden beri yapılan yüzlerce çalışma, beynin her iki yarım küresinin belirli bir duygu tipine ev sahipliği yaptığını ileri sürdü. Buna göre mutluluk, gurur ve öfke gibi ilişki kurmakla bağlantılı duygular, beynin sol tarafında yaşarken, nefret ve korku gibi kaçınma ile ilgili duygular sağda yer almaktadır.

Fakat bu çalışmaların neredeyse tamamı baskın olarak sağ elini kullanan insanlara yapıldı. Bu basit gerçek, Cornell Üniversitesi'nde insan gelişimi ve psikoloji profesörü Daniel Casasanto'ya göre, beynin duyguların nasıl işlediğine dair yanlış anlaşılmaya sebep olmuştur.

Yaptıkları yeni bir çalışmada gösterdiklerine göre yıllardır inanılan modelin aksine solak insanlarda, uyanıklık ve kararlılık gibi duygular beyninin sağ tarafında daha baskındır. Hatta daha radikal olan bulguya göre bir kişinin duygusal sinir sistemlerinin yerleşimi, solak olup olmadıklarına göre değişir. Çalışma "İnsan serebral korteksinde yaklaşım motivasyonu" çalışması olarak isimlendirildi.

"Kılıç ve kalkan hipotezi" olarak adlandırılan yeni teoriye göre, elimizle eylemleri gerçekleştirme şeklimiz, beynimizde duyguların nasıl organize edildiğini belirler. Eskiden kılıç savaşçıları, düşmanlarına saldırmak için kılıçlarını dominant elleriyle kullandılar ve bir kaçınma eylemi olarak ise saldırılardan kurtulmak için baskın olmayan elleriyle kalkanlarını kaldırdılar. Bu eylem alışkanlıklarına uygun olarak, sonuçlar, yaklaşım duygularının beynin baskın "kılıç elini kontrol eden yarıküresine ve baskın olmayan "kalkan eli kontrol eden yarıküredeki duygulardan kaçınma olduğuna bağlı olduğunu göstermektedir.

Solaklarda Tedavi Ters Tepebilir

Çalışmanın bulgularının, depresif anksiyete ve depresyon için mevcut bir tedavi olan nöral tedavi için olası etkileri vardır. Çalışmada kullanılan ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan tekniğe benzer şekilde, yaklaşıma bağlı duyguları teşvik etmek için nöral tedavide beynin sol tarafına hafif bir elektriksel stimülasyon veya manyetik bir stimülasyon verilir.

Ancak Casasanto'nun çalışması, tedavinin sol elini kullanan hastalar için zararlı olabileceğini öne sürüyor. Soldaki uyarım, yaşamı etkileyen yaklaşım duygularını azaltacaktır. Casasanto, "Eğer solaklara standart tedaviyi verirseniz, muhtemelen onları daha da kötüleştireceksiniz," dedi.

Ancak, Casasanto bu araştırmanın sadece sağlıklı katılımcılar üzerinde çalıştığını ve bu bulguları klinik bir ortama yaymak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu hatırlatmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Brookshire G. et al. Approach motivation in human cerebral cortex. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences, 2018; 373 (1752): 20170141 DOI: 10.1098/rstb.2017.0141

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler