Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sörf sporu Avustralya’da çok yaygın olup, profesyonel olarak bu sporu yapanların yanı sıra özellikle genç erişkin nüfusta 2,7 milyon kadar eğlence amaçlı sörf yapan insan olduğu bilinmektedir. Melanomanın Avustralya’da çok yaygın olduğu ve genç erişkin nüfusta en sık görülen kanser türü olduğu da bilinmektedir. Avustralyalı bilim adamları bu sebeple eğlence amaçlı ve profesyonel olarak sörf yapan insanlarda melanoma ve non-melanoma ( bazal hücreli kanser ve skuamoz hücreli kanser) prevalansını araştırdılar.

Bu çalışma için araştırıcılar bir sürveyans anketi oluşturdular ve sörfçüleri internet üzerinden bu anketi doldurmak üzere davet ettiler. Bu anket sonuçlarına göre yaşam boyu kanser prevalansını değerlendirdiler.

Çalışmaya toplamda 1348 sörfçü katıldı ve bu sörfçülerin %56,9’u profesyonel olmayıp, bu sporu eğlence amaçlı yapan insanlardan oluşmaktaydı. Bu grup içerisinde 184 sörfçü cilt kanseri tanısı almış olduğunu bildirdi. Bunların 96’sı profesyonel sporcuyken, 87’si ise eğlence amaçlı olarak yapmaktaydı. İki grup arasındaki riskin farkına bakıldığı zaman, profesyonel sporculardaki rölatif riskin diğer gruba göre daha yüksek olduğu hesaplandı.

Cilt kanserinin vücudun hangi bölgelerinde daha sık oluştuğuna bakıldığında ise %23,5 oranla yüz, %16,4 oranla sırt ve %12,4 oranla kollarda yerleştiği görüldü. Cinsiyet dağılımına bakıldığında ise erkeklerde kadınlara göre istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde daha fazla cilt kanseri bildirildiği görüldü. Erkeklerde oran %14,6 iken kadınlardaki oran ise %9,4 olarak hesaplandı.

Bu bulgular eşliğinde araştırmacılar sörf yapan insanların mutlaka güneş ışınlarına karşı koruyucu kremler kullanması gerektiğini ve özellikle 10:00 ile 15:00 saatleri arasında bu sporun yapılmaması gerektiğini belirttiler. Diğer bir önerileri de aile hekimlerinin sörf yapan insanları düzenli bir şekilde taramaları gerektiği yönünde oldu.

Medikaynak Referanslar

 Climstein M. et al. Lifetime prevalence of non-melanoma and melanoma skin cancer in Australian recreational and competitive surfers. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2016 May 27. doi: 10.1111/phpp.12247. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler