Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni yeni bir çalışmada, bir kitap kulübüne katılmak, bir seyahate çıkmak ya da sadece arkadaşları ziyaret etmek gibi sosyal aktivitelerin, yaşlandıkça zihinsel düşüşün önlenmesine yardımcı olup olmadığı fikri araştırıldı. Araştırmacılar, beyinlerinde yüksek düzeylerde Alzheimer ile ilişkili bir protein olan amiloid betaya sahip yaşlıların, düzenli olarak dışarı çıkıp sosyalleşmeleri durumunda, herhangi bir zihinsel düşüşün yavaşlatılabildiğini buldular.

Araştırmada, yaşları 63 ila 89 arasında değişen 217 erkek ve kadına ait veriler takip edildi. Çalışmaya dahil edilen bu bireyler, Alzheimer hastalığının erken belirtilerini belirlemeyi amaçlayan bir araştırma olan Harvard "Aging Brain Çalışmasına katılmışlardı. Çalışmanın başlangıcında katılımcıların hiçbiri zihinsel gerileme kanıtı göstermedi, ancak bazılarının beyin taramalarında algılanabilecek Alzheimer hastalığı ile ilişkili olan yüksek düzeyde amiloid beta proteini saptandı.

Araştırmacılar, katılımcıların arkadaşlarla ve aileyle zaman geçirmek ve gönüllü iş yapmak gibi sosyal etkileşim seviyelerini, ayrıca çalışmanın başında ve üç yıl sonra zihinsel (bilişsel) işlevlerini değerlendirdiler. Bulgular, yüksek amiloid beta seviyesine sahip yaşlılar arasında, başlangıçta sosyal katılım düzeyi düşük olanların sosyal olarak aktif olanlara göre, üç yıl sonra daha fazla zihinsel düşüşe sahip olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, bu ilişki düşük amiloid beta seviyesine sahip kişilerde görülmedi.

Sosyal Etkileşim Dayanıklılığı Arttırıyor

Araştırmacılar, sosyal etkileşim ve bilişsel işlevin birbiriyle ilişkili olduğunu ve birlikte azaldığını belirttiler. Bu nedenle, sosyal etkileşim demans riski altındaki yetişkinlerdeki dayanıklılığın önemli bir göstergesi olabileceğini aktardılar. Yaşlı insanlarda bu meselenin kapsamı ve yüksek riskli bireylerin sağlıklarını ve iyilik hallerini korumak için nasıl müdahale edileceğini anlamak istediklerini söylediler.

Araştırmacılar, bu çalışmanın, dijital iletişimin tüm ince etkilerini veya ilişkilerin tüm etkilerini değerlendirmeyen standart bir sosyal katılım ölçütüne dayandığını belirttiler. Alzheimer hastalığının gelecekteki klinik çalışmalarında daha kapsamlı bir değerlendirmenin değerli olabileceğini vurguladılar. Daha detaylı çalışmaların, Alzheimer'ın zamanla ilerlemesinin yanı sıra zihinsel gerileme konusuna daha fazla fikir verebileceğinin altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Robert Preidt. More Evidence That Socializing Helps Protect the Aging Brain, HealthDay 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler