Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Embriyolar büyüdükçe ve geliştikçe organların doğru yerlerde oluşması için doğru hücre tiplerine ihtiyaç duyarlar. Farklı sinir hücresi tiplerinin doğru olarak yerleştirilmesi gereken bu döngüde omurilik önemli bir yer tutar. Fakat bugüne kadar omurilikte sinir hücresi organizasyonunun altında yatan mekanizma çok az anlaşıldı. Science'da yayınlanan bir araştırmada, Francis Crick Enstitüsü, Fen ve Teknoloji Enstitüsü (Avusturya) ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (İsviçre) araştırmacıları, gelişmekte olan fare embriyolarında sinir hücreleri haline gelecek olan hücrelerin, omurilikte yerleşimlerine dair bir patern buldular. Bu paterne dayanarak, uygun sinir hücresi türüne dönüşürler.

Biyolog, fizikçi ve mühendis ekibi, vücudun sırt ve göbek taraflarından kaynaklanan iki sinyalin miktarlarının, gelişmekte olan sinir hücrelerindeki gen etkinliğini etkilediğini buldu. Erken gelişmedeki bu gen aktivitesine dayanarak, hücreler omurilikte bu pozisyon için uygun sinir hücresi tipine dönüşürler. Gelişmekte olan bir embriyonun omuriliğindeki çeşitli hücre tiplerinin hassas bir mekansal düzen içerisinde nasıl organize edildiğini anlamada önemli bir adım atılmış oldu. Kullanılan niceliksel ölçümler ve yeni deneysel teknikler ve biyologların, fizikçiler ve mühendislerin çabaları bu araştırmada anahtardı ve böylece embriyonik gelişimin hassasiyetine yeni bir bakış açısı kazanıldı.

Muhtemelen diğer gelişmekte olan dokularda da benzer stratejiler kullanılıyor ve elde edilen bulgular bu vakalarla ilişkili olabilir, uzun vadede bu, doku mühendisliği ve rejeneratif tıp gibi yaklaşımlarda kök hücre kullanımını denemeye yardımcı olacaktır.

Medikaynak Referanslar

Zagorski M, et al. Decoding of position in the developing neural tube from antiparallel morphogen gradients. Science, June 2017 DOI: 10.1126/science.aam5887

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler