Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kortikospinal Traktus (CST) beyinden başlayan ve beyin sapı ve omuriliğe inen bir sinir ağıdır. Bu yapı insanda motor fonksiyonlar açısından çok önemlidir. Ne yazık ki CST travmaları paralizi ile sonuçlanabiliyor. Daha öncesinde konu ile ilgili ilerlemeler kaydedilen kök hücrelerin diğer yollardan nakledildiği birçok çalışma yapılmıştı ancak bu çalışmada hasar görmüş sinirlerde oluşan küçük boşluklarda dahil edildi.

Japonya Hakkaido Üniversite araştırmacıları ve diğer ülkelerden oluşan ekip arkadaşları özel embriyonik kök hücrelerini farelerin kopmuş omuriliğine implante etmeyi başardılar.

Nöral progenitor olarak adlandırılan kök hücreler; fare embriyolarından alınarak omurilik dokusunu geliştirme amacı ile implante edildi. İmplantlar yani greftlerle kopmuş sinir liflerinin rejenarasyonu sonucunda farelerin ön ayaklarında hareket yetenekleri açısından iyileşme görüldü. Ekip aynı zamanda insandan alınan greftleri hasarlı fare sinir dokusunda uygularayak bu çalışmanın türler arasında başarı şansını da göstermiş oldu.

Ayrıca kortikospinal traktusta meydana gelen lezyonlarda oluşan büyük boşlukların rejenarasyona oldukça dirençli olduğu kanıtlandı.

Nisan ayında Nature Medicine'da yayınlanan çalışma umut vaad edici ancak klinik çalışmalara geçmesi, en iyi hücre tipi, implantasyon ve yeni implantasyon yöntemlerinin kurulması için konu ile ilgili daha çok çalışma yapılması gerekiyor.

Medikaynak Referanslar

 

1. Ken Kadoya, Paul Lu, Kenny Nguyen, Corinne Lee-Kubli, Hiromi Kumamaru, Lin Yao, Joshua Knackert, Gunnar Poplawski, Jennifer N Dulin, Hans Strobl, Yoshio Takashima, Jeremy Biane, James Conner, Su-Chun Zhang, Mark H Tuszynski.Spinal cord reconstitution with homologous neural grafts enables robust corticospinal regeneration.Nature Medicine, 2016; DOI:10.1038/nm.4066

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler