Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
ÜYE OLUN / GİRİŞ YAPIN Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma

İnsanda stres hormonu olarak bilinen kortizol, Kent Üniversitesindeki bilim adamları tarafından, bağışıklık sistemi aracılığıyla löseminin önlenmesinin'başarısız olmasında bir kilit faktör olarak tanımlandı.

Üniversitenin Medway Eczacılık Okulundan Dr. Vadim Sumbayev tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, ilk kez, bir kan / kemik iliği kanseri olan akut miyeloid lösemi (AML) hücrelerinin, kortizol sayesinde insan bağışıklık sisteminin anti-kanser aktivitesinden' kaçtığını'tespit etti.

Şiddetli bir kan / kemik iliği kanseri olan AML’nin nedenlerinin araştırılması ile ilgili bu çalışma, AML hücrelerinin, hem sağ kalımlarını artırmak, hem de bağışıklık hücrelerinin anti-kanser aktivitelerini azaltmak için insan vücudundaki fonksiyonel sistemleri'eşsiz bir şekilde kullandığını ve böylelikle hastalığın ilerlediğini göstermiştir.

Galektin-9 ve Latrofilin'1

Bu'yolak, latrofilin'1 isimli bir proteinin serbest bırakılmasını zorlamak için kortizol kullanılması üzerine kuruldur. Böylelikle, vücudun doğal anti-kanser bağışıklık mekanizmasını baskılayan başka bir protein'olan galektin-9un salgılanmasına neden olunmaktadır.

Sumbayevin ekibi, iki Alman üniversitesinden araştırmacılar ve Birleşik Krallıktaki Diamond Light Source tesisiyle birlikte çalışarak, sağlıklı insan beyaz kan hücrelerinin kortizolden etkilenmemesine rağmen, malign transformasyon gerçekleştiğinde latrofilini serbest bırakabildiklerini buldular.

Çalışmada kötü huylu AML hücrelerinin, bağışıklık sistemini engellemek için latrofilin'1 salımını arttırmak üzere kortizolü kullandığı görüldü.

Çalışma, hem galektin-9un, hem de FLRT3 olarak bilinen latrophilin 1in doğal bağlanma partnerinin, gelecekteki anti-AML immünoterapisi için umut verici hedefler olduğu sonucuna varmıştır.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışma ile ilk kez, vücudun doğal bağışıklık mekanizmalarını kullanarak etkili yeni bir tedavi geliştirmek için olası bir yol'tanımlanabileceğini belirttiler. Böylelikle insan vücudunda AML hücrelerinin hayatta kalmak ve bağışıklık sisteminden kurtulmak için fizyolojik sistemler kullanmasına izin veren yeni bir temel biyokimyasal mekanizma keşfedilmiş oldu.

Medikaynak Referanslar

Svetlana S. Sakhnevych et al. Cortisol facilitates the immune escape of human acute myeloid leukemia cells by inducing latrophilin 1 expression. Cellular & Molecular Immunology, 2018

+ Tüm Referansları Göster