Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günümüzde akıllı telefonlar hayatın her alanına giriyor. Yeni yapılan bir çalışma ile yine bir akıllı telefon uygulaması ile gastroenteritin en yaygın nedeni olan norovirüs belirtilerini tespit edilebileceği ortaya kondu. Jeong-Yeol Yoon ve ABD'deki Arizona Üniversitesi'ndeki meslektaşları, bir akıllı telefon, ayrı bir ışık kaynağı ile mikroskop eklentisi kullanarak bir sistem kurdular. Bu cihazlar birlikte kullanılınca sudaki düşük norovirüs seviyelerini tespit edebilirler. Bu teknik, mililitre başına 10 attogram (10−18 gram) kadar norovirüs tespit edebilecek kadar hassas olduğu, bunun da diğer taşınabilir dedektörlerden altı kat daha hassas bir tespit oranı olduğu belirtildi. Uzmanlara göre yirmi norovirüs parçacığı insanları hasta etmek için yeterli olabilir. Kışın kusturan böcek olarak da bilinen norovirüs, yolcu gemileri gibi kalabalık durumlarda kusma ve ishal salgınlarına neden olmasıyla kötü bir üne sahiptir.

İshal Salgınlarının Sebebi Norovirüs

Çalışma kapsamında norovirüsü test etmek isteyen bir ekip, küçük floresan polistiren boncuklar içeren bir kağıt çipine su örnekleri ekledi. Bu boncuklar yüzeylerinde norovirüse karşı antikorlara sahiptir. Virüs parçacıkları mevcut olduğunda, birbirlerine bağlanırlar, bir noktada toplanırlar. Bu, bir kadın hamile olduğunda idrarda bulunan hormon olan hCG'ye bağlanan antikorları içeren bir gebelik testine benzer şekilde çalışır. Akıllı telefon mikroskobundan bakıldığında, kümeler daha büyük bir floresan üretir. Akıllı telefondaki bir uygulama, gördüğü parlayan piksel sayısını analiz ederek bunu bir norovirüs parçacığına dönüştürür. Yiyecek veya sudaki küçük miktarlarda norovirüsün saptanması genellikle viral DNA'nın sekanslama için çoğaltılmasını içerir, bu işlem birkaç saat sürer ve sadece bir laboratuvarda yapılabilir.

Araştırmacılar, Arizona, Tucson'daki yeraltı suyu kaynaklarını izlemek için bu tekniği kullanıyor. Bu yöntem numuneleri laboratuvara getirmek yerine su kaynaklarını yerinde test etmelerini sağlıyor. Daha sonra, tekniğin norovirüs enfeksiyonlarını önden teşhis etmek için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için hastalarda dışkı örneklerini analiz edecekler. Bu araştırma, San Diego'daki Amerikan Kimya Derneği'nin ulusal toplantısında sunuldu. Araştırmacılar bu tür basit ve ucuz yaklaşımlarla toplum sağlığını etkileyen bu gibi sorunların çözümünde ciddi bir yol kat edilebileceğini belirtiyorlar.

Medikaynak Referanslar

Lu, Donna. A smartphone app can detect tiny amounts of norovirus in water, NewScientist Magazine issue 3245 , published 31 August 2019

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler