Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yunanca "apne" kelimesi "nefessiz" anlamına gelir. Apne, solunumda en az 10 saniye duraklama olarak tanımlanır.

OUA teşhisi konan kişilerde saatte en az beş nefes duraklaması olur ve daha fazlası da olabilir. Bu solunum duraklamaları sırasında beyniniz, kalbiniz, böbrekleriniz ve diğer temel organlarınız yeterince oksijen alamaz ve vücudunuzda karbondioksit birikebilir. Beyniniz vücudunuzda yeterli oksijen olmadığını ve çok fazla karbondioksit olduğunu fark ettiğinde, nefes almanız için bir sinyal gönderir. Birkaç nefes alacak kadar uyanırsınız ama ertesi sabah hatırlayacak kadar değil. Bu döngü her gece kendini defalarca tekrarlayarak sabahları yorgun veya bitkin hissetmenize neden olur.

OUA'nız olduğunda apneye bir tıkanıklık neden olur. Genellikle tıkanıklık, dil kasları, yumuşak damak veya boğazınızın uyku sırasında çok fazla gevşeyen ve solunum yolunuzu tıkayan kısımlarıdır. Merkezi uyku apnesi adı verilen daha az yaygın bir uyku apnesi türü, beyninizin nefes almayı kontrol eden bölgesi nefes almanıza yardımcı olan kaslara doğru sinyalleri göndermezse ortaya çıkar.

OUA'nız varsa, sizinle uyuyan bir kişi, bir nefes duraklamasından sonra tekrar nefes almaya başladığınızda yüksek sesle horladığınızı, burnunuzu çektiğinizi veya boğulma sesi çıkardığınızı fark edebilir. Bu semptomlar OUA'lı kadınlarda daha az sıklıkta olabilir veya fark edilmeyebilir. Diğer semptomlar şunları içerir:

  • Normalden daha fazla gündüz uyku hali
  • Kuru bir boğaz veya baş ağrısı ile uyanma
  • Gece boyunca sık sık uyanmak
  • Gün içinde konsantrasyon güçlüğü veya ruh hali değişiklikleri

Uyku apnesi belirtileri yaşarsanız doktorunuzla konuşun. OUA gibi bir uyku bozukluğunun teşhisi, bir uyku laboratuvarında veya evde yapılan bir uyku çalışmasını gerektirir. Teşhis, uyku sırasında her saat nefes almayı bıraktığınız ortalama sayıya bağlı olarak OUA'nızın hafif, orta veya şiddetli olup olmadığını belirleyecektir.

Tedavi Seçenekleri

Eric Mann, M.D., Ph.D. FDA'nın Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi'nde, "FDA onaylı birçok tedavi, OUA'lı kişilerin sabahları dinlenmiş ve yenilenmiş hissederek uyanmasına ve genel sağlıklarını iyileştirmesine yardımcı olabilir."

OUA tedavisi almak çok önemlidir çünkü OUA yalnızca uykunuzu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ciddi sağlık sorunları ve hatta ölüm riskinizi artırır. OUA, kalp krizi, felç, tip 2 diyabet, glokom ve diğer ciddi sağlık koşullarının yanı sıra bazı kanser türleri riskinizi artırabilir. Kilo vermek, daha az alkol almak, sigarayı bırakmak ve belirli bir pozisyonda uyumanıza yardımcı olan cihazları kullanmak gibi yaşam tarzı davranış değişiklikleri OUA'nın iyileşmesine yardımcı olabilir ancak tamamen kaybolmasını sağlamayabilir. Sakinleştirici veya uyku ilacı gibi nefes almayı yavaşlatan veya azaltan bazı ilaçların alınması da OUA'ya katkıda bulunabilir. Herhangi bir ilacı kesmeden veya başlamadan önce doktorunuzla mutlaka konuşun.

OUA tedavileri OUA'yı yönetmek için iyi çalışabilir ancak her tedavi herkes için doğru değildir. Bazı tedaviler, hafif OUA'sı olan kişiler için en iyi sonucu verirken, diğerleri daha şiddetli OUA'sı olan kişiler için en iyisidir. Bazen farklı bir tedaviye geçmeden önce belirli bir tedaviyi denemeniz gerekir. Bazı tedaviler, dar bir hava yolunu veya uyku sırasında çökebilecek hava yolunun belirli bir bölümünü düzeltmek için ameliyat içerir. Her türlü ameliyatın riskleri vardır bu nedenle karar vermeden önce tüm seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

CPAP Makinesi
En yaygın OUA tedavisi, her gece uyku sırasında genellikle CPAP makinesi olarak bilinen sürekli pozitif hava yolu basıncı makinesi kullanmaktır. CPAP'ler, uyku sırasında solunum yollarınızı açık tutmak için hafif hava basıncı kullanır. Hava, burnunuza ve ağzınıza ya da sadece burnunuza uyan bir maske ile verilir. CPAP'ler OUA için standart tedavi olarak kabul edilir ancak sizin için en iyi ayar ve CPAP aksesuarları kombinasyonunu bulmak için bir doktor veya teknisyenle birkaç hafta çalışmanız gerekebilir.

Nazal Ekspiratuar Pozitif Havayolu Basıncı (EPAP)
Bu alternatif tedavi, uyku sırasında burun deliklerine veya burun deliklerine yerleştirilen tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir valfler kullanır. Valfler ekshalasyonlarınızı veya nefeslerinizi sınırlar, bu da uyku sırasında hava yolunuzu açık tutmak için basıncın korunmasına yardımcı olur. Bir CPAP makinesinin aksine, EPAP valfleri bir elektrik prizinden veya pillerden gelen güce ihtiyaç duymaz.

Ağız Aleti
Uyku sırasında sadece reçeteyle satılan bir oral aparey takılır ve spor ağız koruyucusu veya ortodontik tutucu gibi oturur ancak hem üst hem de alt dişler içindir. Siz uyurken hava yolunuz açık kalacak şekilde çenenizi öne doğru konumlandırır. Diş hekimi, sizin için özel bir cihazın yapılabilmesi ve takılabilmesi için dişlerinizin ölçülerini alır.

Dil Tutma Cihazı
Bu tip oral aparey uyku sırasında ağza takılır ve uyku sırasında dilinizin tekrar hava yoluna düşmesini engelleyen bir parça içerir.

Nöromüsküler Dil Kas Stimülatörü
Nöromüsküler dil kası uyarıcısı, uyanıkken günde 20 dakika ağzınıza koyduğunuz, reçeteyle satılan bir cihazdır. Cihaz, dil kasınıza hafif elektrik akımları ileterek, uyku sırasında gevşememesi ve hava yolunuzu tıkamaması için güçlendirir.

İmplante Edilebilir Sinir Stimülatörü
FDA, ayakta tedavi prosedürü sırasında cerrahi olarak implante edilebilen OUA için bir tıbbi cihazı onaylamıştır. Cerrah, kalp piline benzeyen cihazı köprücük kemiğinin altındaki üst göğüse implante eder. Ameliyat sırasında doktor implanttan gelen telleri dilinizi ve yakındaki kasları kontrol eden sinirlerin yakınına yerleştirir. İmplant, uyku sırasında teller aracılığıyla dil kaslarınızdaki sinirlere hafif elektriksel darbeler gönderir. Sinir uyarımı, uyku sırasında dilinizin ve çevresindeki kasların çökmesini ve solunum yolunuzu tıkamasını engeller.

Çoğu implantın, uyumadan önce cihazı açmak ve uyandıktan sonra kapatmak için kullandığınız bir uzaktan kumandası vardır.

Konum Terapi Cihazı (bir yastık veya benzeri bir cihaz)
Özel bir yastık veya başka bir yatak cihazı, hafif ila orta dereceli pozisyonel OUA'ya yardımcı olabilir. Pozisyonel obstrüktif uyku apnesi, uyku sırasında sırt üstü (yüz yukarı) yatmaktan kaynaklanır. Özel bir yastık veya benzeri bir yatak cihazı, yerçekiminin dilinizin veya boğazınızın hava yolunu tıkamasına neden olmadığı yerde, yanınızda uyumanıza yardımcı olabilir.

Pozisyon İzleme Cihazı/Stimülasyon
Konumsal bir izleme cihazı, sırt üstü uyumanın neden olduğu hafif ila orta dereceli OUA'yı tedavi edebilir. Vücuda (genellikle boyun veya göğüs çevresine) takılır ve bir pozisyon ivmeölçeriyle uyku pozisyonunuzu izler. Sırt üstü ya da yüz üstü yattığınızda, uyku sırasında cihaz, siz yan tarafınıza dönene kadar artan yoğunlukta titrer.

Uyku apnesini tedavi etmek için FDA onaylı ilaç bulunmamaktadır. FDA'nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi'nden Elisabeth Boulos, M.D., doktorların bazen, bir CPAP makinesiyle tedaviye rağmen OUA ve gündüz sürekli uyku haliniz varsa sizi uyanık tutmaya yardımcı olan ilaçlar reçete ettiğini söylemiştir. Bu ilaçlar bazı semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir ancak gece solunum problemini çözmez.

Ayrıca, Dr. Boulos, uyku apnesi teşhisi konduysa ve başka ilaçlar alıyorsanız, bu ilaçların ne olduğunu doktorunuza bildirmenizi önermektedir. "Alkol ve tütün ürünlerine ek olarak bir dizi reçeteli ilaç, çoğu uykusuzluk, kaygı veya şiddetli ağrı da dahil olmak üzere uyku apnesini daha da kötüleştirebilir" diye eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

"Always Tired? You May Have Sleep Apnea". Drugs.Com, 2021, https://www.drugs.com/fda-consumer/always-tired-you-may-have-sleep-apnea-403.html. Accessed 16 Aug 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler