Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir araştırmaya göre süt ürünleri yemek bağırsak kanseri riskini azaltabilir, ancak sarımsak veya soğan, balık, çay veya kahvenin hastalığa karşı koruma sağladığına dair hiçbir kanıt yok.

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden araştırma ekibi Gut dergisinde yayınlanan bulgular için, diyet ve tıbbi faktörlerin bağırsak kanseri riski üzerindeki etkisini değerlendiren klinik araştırmalar ve gözlemsel çalışmaların ilgili yayınlanmış sistematik incelemelerini ve meta analizlerini araştırdı. Tıbbi faktörler arasında aspirin, nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID'ler), örneğin parasetamol ve statinler vardı. Diyet faktörleri ise şunları içeriyordu: vitaminler veya takviyeler (magnezyum, kalsiyum, folik asit, A vitamini, B, C, E, D, ß-karoten ve kahve, çay, balık ve omega 3 yağ asitleri, süt ürünleri, lif, meyve ve sebzeler , et ve alkol.

Bağırsak Kanseri Riskini Azaltan İlaçlar

Sonuçlar, aspirinin bağırsak kanserine karşı muhtemelen koruyucu olduğunu, 75 mg / gün kadar düşük dozlarda riski yüzde 14 ile 29 arasında düşürdüğünü ve 325 mg / gün'e kadar doz-yanıt etkisi rapor edildiğini gösterdi. 5 yıla kadar NSAID kullanımı, bağırsak kanseri insidansında önemli bir (yüzde 26 ila yüzde 43) düşüşle ilişkilendirildi. En az 255 mg / gün magnezyum alımı, en düşük alımla karşılaştırıldığında yüzde 23 daha düşük riskle ilişkilendirildi ve yüksek folik asit alımı yüzde 12-15 daha düşük riskle ilişkilendirildi.

Meyveler ve Sebzeler Riski Yüzde 52 Azaltabilir

Benzer şekilde, süt ürünleri yemek, yüzde 13 ila yüzde 19 daha düşük hastalık riski ile ilişkilendirildi. Lif alımı, yüzde 22 ila yüzde 43 daha düşük riskle ilişkilendirildi. Bu nedenle, tam buğday ve diğer bütün yiyeceklerin alımını artırmak gerekir. Meyve ve sebze alımı da yüzde 52'ye kadar daha düşük riskle ilişkilendirildi. Bu yüzden mevsim meyveleri ve sebzeleri alınmalı. Daha faydalı olacağından çeşitli renkleri tercih etmeye çalışmalı. Meyveler aynı zamanda zengin bir lif kaynağı ve birçok temel besin maddesidir. Sindirim sisteminizi sağlıklı tutabileceği ve bağırsak kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltabileceği için bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmeli.

Bazı Besinler Herhangi Bir Koruma Sağlamayabilir

Ancak E, C vitamini veya multivitaminlerin koruyucu olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu. Benzer şekilde, ß-karoten veya selenyumun hastalığı durdurmaya yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu. Benzer şekilde, gözlemsel çalışmaların meta-analizleri statinlerin kanser riskini azaltabileceğini öne sürse de, klinik çalışma verilerinin meta-analizlerinde olumlu bir etki kaydedilmemiştir.

Bağırsak Kanserini Önlemek İçin Et, Alkolden Kaçının

Gözlemsel çalışmaların mevcut meta-analizlerinin çoğu, özellikle kırmızı ve işlenmiş et olmak üzere et için yüzde 12 ila yüzde 21 arasında bir risk artışı bildirdi. Bu nedenle, protein için bunun yerine tavuk ve balık gibi etlere geçmeli. Alkol ayrıca önemli ölçüde artan bir riskle ilişkilidir. Alım ne kadar yüksekse risk o kadar büyüktür. Araştırmacılar, çoğu durumda, temel olarak çalışma tasarımındaki, son noktalardaki, katılımcı sayılarındaki vb. Büyük farklılıklar nedeniyle kanıt düzeyinin düşük veya çok düşük olduğuna dikkat çekiyor.

  1. Benzer İçerikler