Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yıllardır MS'li insanlar için en çok yarar sağlayan diyet çeşitleri araştırılmaktadır. Beslenme, MS'li insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan tamamlayıcı ve alternatif tıp formudur. 2014 yılında yapılan bir anket, MS'li kişilerin neredeyse yüzde 30'unun tedavilerinin bir parçası olarak özel bir diyet izlediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, şu anda, Ulusal Multipl Skleroz Derneği'ne göre, MS'li insanlar için bir diyet önermek için yeterli kanıt mevcut değildir. Swank diyeti 1950'lerde multipl sklerozlu insanlar için bir tedavi olarak geliştirilmiştir. Diyetin, atak sıklığını ve hastalıkla ilgili semptomların şiddetini azaltabileceği iddia edilmektedir. Dr. Swank, MS'li insanlar için az yağlı bir diyetin faydalarını savunan çok sayıda makale yayınlamıştır. 1990'da MS'li 144 kişide, 34 yıllık bir takip çalışması yayınlamıştır. MS’li hastaların günde 20 g'dan az doymuş yağ yediklerinin daha az hastalık ilerlemesine sahip olduğunu ve daha fazla doymuş yağ tüketenlere göre mortalitenin daha az olduğunu bildirmiştir. Dr. Roy Swank, 1940'lı yıllarda Kanada'da MS’li kişiler üzerinde çalışmaya başlamıştır. Ardından daha ileri araştırmalar yapmak için Avrupa'ya gitmiş ve Norveç'te bir anket düzenlemiştir. Çalışma sonuçlarına dayanarak, MS prevalansının dağlarda daha yüksek ve kıyı balıkçı kasabalarında düşük olduğunu tespit etmiştir. Swank daha sonra dağlarda yaşayan insanlarla kıyılarında yaşayanlar arasındaki beslenme farkları incelemiştir. Dağdaki insanların sahil yakınlarında yaşayanlardan daha fazla et, yumurta ve süt tükettiği yediğini keşfetmiştir. Bu bulgulara dayanarak Dr. Swank, diyetisyen olan Aagot Grimsgard ile şu anda Swank diyeti olarak bilinen düşük yağlı diyeti geliştirmiştir.

Swank diyetinin ana özelliği, yağın, özellikle de doymuş yağın sınırlanmasıdır. Diyette yağsız balık, yağsız süt ürünleri, meyve, sebze ve tahıl tüketmeleri önerilir. Swank diyetinde zeytinyağı, kanola yağı, soya yağı, yer fıstığı yağı ve keten yağı gibi bitki yağları çoğunlukla doymamış yağ içerdiğinden izin verilirken, yüksek doymuş yağ içeriğinden dolayı hindistan cevizi ve palmiye yağları ile yüksek doymuş veya trans yağ içeriğinden dolayı tereyağı, domuz yağı, margarin ve hidrojenize yağlar tavsiye edilmemektedir. Swank diyetinde tüm meyve ve sebzelere izin verilmektedir ve miktarlar sınırlandırılmamıştır. Diyette günde en az 2 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi önerilir. Kırmızı et ve domuz eti, ilk yıl yasaklanmıştır. Sonra, haftada bir kez 100gr. kırmızı et tüketilmesine izin verilir. Derisiz beyaz tavuk ve hindi eti tüketilirken, koyu etli kümes hayvanları ve işlenmiş kanatlı ürünleri tavsiye edilmemektedir. Swank diyetinde beyaz balık ve kabuklu deniz ürünlerine izin verilir. Swank diyeti her gün 2 porsiyon yağsız ya da az yağlı süt ürünleri önermektedir. Yumurta sarısının doymuş yağ içeriğinden dolayı, haftada üç kezden fazla olmayacak şekilde yumurta tüketilmesine izin verilir. Günde 4 porsiyon tahıl ürünü tüketilmesi önerilir ve tam tahıllı ürünler tercih edilir.

Kafeinli içecekler, günlük 3 bardak, şarap ya da likör günde 1 bardak ile sınırlıdır. Swank diyetinde balık yağı, C vitamini, E vitamini ve mineraller içeren bir multivitamin gibi belirli vitamin ve mineral takviyeleri önerilir.

Medikaynak Referanslar

Swank diet: Does it help with multiple sclerosis? Megan Metropulos, MS, RDN and Megan Ware, RDN, 30 July 2017

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler