Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yükselen COVID-19 vakaları, soğuk algınlığı ve grip mevsimi iyice ilerlerken, insanlar hastalık savunmalarını güçlendirmenin yollarını aramaktadır. Fortune Business Insights'ın araştırması, bağışıklık sağlığı takviyesi satışlarının 2019'da 16 milyar dolardan 2027'ye kadar 29 milyar dolara çıkmasının beklendiğini göstermektedir. Wisconsin Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Barry Fox, bağışıklık sistemini güçlendirecek sihirli bir merminin olmadığını belirtmiştir. Uzmanlar, iyi bir diyet, bol uyku ve düzenli egzersizin, stresi azaltmak için meditasyon veya yoga gibi uygulamalarla birlikte doğru yönde başlamanızı sağlayacağını ifade etmişlerdir. Ancak yapılan çalışmalar bazı takviyelerin bazı enfeksiyonla mücadele faydaları olabileceğini göstermiştir. Fox, insanlar C vitamini veya D vitamini veya başka bir takviye alıyorlarsa ve herhangi bir yan etkisi yoksa yardımcı olabileceğini belirtmiş, takviyelerin düzenlenmemiş bir endüstri olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulamıştır. Bu durum, bir vitamin veya bitkisel umut vaat etse bile, satın aldığınız şişenin istenen maddeyi çok az veya çok fazla içerebileceği anlamına gelmektedir. Araştırmacılar çoğu takviye için araştırmanın en iyi ihtimalle sınırlı olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca araştırmalar, vitaminlerinizi takviyelerden ziyade gıdalardan almanın daha iyi olduğunu göstermektedir.

Uzun zamandır soğuk algınlığının bir tedavisi olarak lanse edilen C vitamini, solunum yolu hastalıklarını önlemiyor gibi görünmektedir. Ancak Cochrane Sistematik İncelemeler Veri Tabanı'ndaki çalışmaların incelemesi, C vitamininin geçirilen soğuk algınlığının kısaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Finlandiya Helsinki Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü'nde yardımcı profesör olan Harri Hemilä, çalışma katılımcılarının her gün 1 gram C vitamini aldıklarında ortaya çıkan soğuk algınlığının yetişkinlerde %8 ve çocuklarda %14 daha kısa olduğunu gözlemlediklerini belirtmiştir. Araştırmacılar hastalıktan korunmaya yardımcı olabilecek vitaminler arasında D vitamininin kesin bir bahis olduğunu belirtmişlerdir. Bir Cochrane incelemesi, insanların "güneş ışığı vitamininin" her gün veya en azından her hafta içtikleri takdirde yakalandıkları soğuk algınlığı sayısını azalttığını göstermiştir. Ve araştırmaya göre, vitamin eksikliği olan insanlar arasında soğuk algınlığı görülme sıklığı yarı yarıya azalmıştır.

Bağışıklık sisteminin önemli parçaları

E vitamini, yaşlılarda bağışıklık fonksiyonunu iyileştirme konusunda özel bir umut vaat etmektedir. Journal of the American Medical Association'da huzurevi sakinleri üzerine yapılan kapsamlı bir araştırma, bu kış sağlıklı kalmakta E vitaminin büyük bir fark yaratabileceğini bulmuştur. Tufts Üniversitesi Yaşlanma üzerine İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezindeki Beslenme İmmünolojisi Laboratuvarı’nda kıdemli bilim insanı ve direktörü olan DVM, PhD Simin Nikbin Meydani, bir yıl boyunca 200 IU / gün E vitamini takviyesinin solunum enfeksiyonlarında, özellikle yaygın soğuklar dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir azalmaya yol açtığını gösterdiklerini belirtmiştir.

Ekinezya ise popüler bir soğuk algınlığı ilacı olmasına karşın karışık bir sicile sahiptir. Ancak araştırmalar, çalışmalar arasındaki farklılığın doza, bu çiçeğin takviyeyi yapmak için kullanılan kısmına ve hatta yetiştirildiği zamana bağlı olabileceğini göstermiştir. Journal of the Royal Society of Medicine'deki verileri, yüksek doz çinko pastil kullanan kişilerde soğuk algınlığından iyileşmenin üç kat daha yüksek olduğunu ve soğuk algınlığının %30-%40 oranında kısaldığını göstermiştir. Araştırmacılar solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için probiyotik almanın kanıtlarının karışık olduğunu belirtmişlerdir. 33 çalışmanın gözden geçirilmesi, çoğu araştırmanın bir miktar fayda bulmasına rağmen, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunu bulmuştur. Vücut tarafından doğal olarak üretilen antioksidan glutatyonun, bir çalışmada insanlara ek olarak verildiğinde önemli bir bağışıklık ölçüsünü artırdığı gösterilmiştir. Halk tıbbının favorisi olan mürver özünün gribi kısalttığı bir çalışmada gösterilmiştir. 15 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, türün bir suşu olan rhodiola roseanın bağışıklık sisteminin önemli parçaları olan bellek T hücrelerinin ve B hücrelerinin yüzdesini artırdığı bulunmuş olmasına karşın araştırmacılar bunun mevsimsel soğuk algınlığından ve gripten ya da başka herhangi bir enfeksiyondan koruma sağlayıp sağlamadığının henüz belli olmadığını belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Brunilda Nazario, MD, Can Supplements Boost Your Immunity This Winter?, WebMD Health News, November 18, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler