Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tayvan'da yürütülen yeni bir çalışma, tedavi edilmemiş osteoporozu olan bazı kadınlarda meme kanserinde kemik metastazının hızlandığını gösteriyor. 8 Mart’ta JAMA Network Open’daki çevrimiçi bir makalede, Taipei’deki Academia Sinica’dan Dr. Shin-Sheng Yuan ve meslektaşları, kemik kanseri ve kemik iliğinin kötü huylu tümörlerinin meme kanseri hastalarının %80’inde ortaya çıktığını belirtmektedir. Ekip, osteoporotik kemiklerin, yayılmış kanser hücreleri için premetastatik nişler sağlayabildiği göz önüne alarak, prekanser osteoporoz ve osteoporoz tedavisinin, kemik-metastaz düzenlerinin değişmesi ile ilişkili olup olmayacağına karar vermeye çalıştı.

Araştırmacılar ulusal sağlık sigortası verilerini kullanarak 705'i prekanser osteoporozu olan erken evre meme kanserli 9.104 kadının kayıtlarını incelediler. Ayrıca;

  • Meme kanseri öncesi osteoporozu olan 14.020 hasta ve
  • Meme kanseri tanısı öncesi osteoporozu olmayan 15.163 hastadan

oluşan ikinci bir kohortu incelediler. Yedi yıla yakın ortanca takip süresinden sonra, ilk 9.104 hasta grubunda prekanser osteoporoz, kemik metastazı riski açısından anlamlı bir farklılık göstermedi (düzeltilmiş tehlike oranı: 0,87). Benzer şekilde, ikinci kohortta osteoporoz tedavisinin kemik metastazı riski ile hiçbir ilişkisi yoktu. Bununla birlikte, prekanser osteoporozu olan kadınlar, prekanser osteoporozu olmayanlardan yaklaşık bir yıl önce kemik kanseri geliştirmişlerdir (medyan: 1.78'e 2.87 yıl; P <0.001). Bifosfonat alan hastalarda, kemik metastazına medyan süre 2,34 yıldı. Diğer osteoporoz ilaçlarında verilenlerde 2,08 yıldı. Prekanser osteoporozu olmayan kadınlarda hiçbiri 2,87 yıldan anlamlı olarak farklı değildi (P = 0,08). Ancak prekanser tedavi almayan hastalarda aralık anlamlı olarak kısalmıştı (1.74 yıl) (P <0.001). Bu nedenle Dr. Yuan, Reuters Health'e e-posta yoluyla, öncül osteoporozun kemik metastazı riski ile ilişkili olmadığını, ancak tedavi edilmeyen osteoporozun ortaya çıktığı zaman kemik metastazının ilerlemesi ile ilişkili olduğunu açıkladı.

Medikaynak Referanslar

Association of Bone Metastasis With Early-Stage Breast Cancer in Women With and Without Precancer Osteoporosis According to Osteoporosis Therapy Status
Hsiu-Man Chen, MSc1,2,3; Fang-Ping Chen, MD4,5; Kang-Chung Yang, PhD6; et al

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler