Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Text Box

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 2021'de aşırı dozdan kaynaklanan ölüm sayısının 107.000'in üzerine olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray tarafından desteklenen metadona erişimi iyileştirme komitesinde görev yapan California-Irvine Üniversitesi'nden Dr. Jonathan Watanabe, olgular arttıkça sağlık sisteminin mücadele ettiğini ve daha fazla insanın madde bağımlılığı tedavisine erişebilmesini sağlamanın hayati önem taşıdığını söyledi.

"Deneyimlerimize göre opioid kullanım bozukluğu olan hastaları tedavi etmede kesinlikle daha cesur ve daha esnek olmamız gerekiyor. Açıklanan bu önlemlerin birçoğunun gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Bağımlılık tedavisine erişimi kolaylaştırmak için Tele sağlık tıbbi randevularıyla ilgili kurallar, COVID-19 salgını sırasında daha fazla hastanın bir doktorun muayenehanesine gitmek zorunda kalmadan tedavi görmesini sağlamak için gevşetildi.

JAMA Psychiatry dergisinde yayımlanan 2022 tarihli bir araştırma, madde kötüye kullanımı nedeniyle tedavi gören kişilerin tele sağlık randevularından büyük ölçüde yararlandığını buldu. Tele sağlık yoluyla tedavi gören kişilerin opioid kötüye kullanımı için uygulanan ilaç tedavisine devam etme olasılıklarının %27 daha yüksek olduğu saptandı. Çalışma süresi boyunca aşırı doz alma riskleri yaklaşık %33 oranında azaldı.

SAMHSA Tarafından Önerilen Değişiklikler

Bir [opioid tedavi programı] pratisyeninin tanımının, onaylanmış ilaçları vermek ve/veya reçete etmek için uygun kişiyi içerecek şekilde genişletilmesi.

Tele sağlık ve zarar azaltma faaliyetleri için kanıta dayalı bakım sunum modellerinin eklenmesi.

Paylaşılan ve kanıta dayalı karar vermeyi teşvik ederek hasta-hekim ilişkisinin güçlendirilmesi.

Eve götürülen metadon dozlarının sağlanmasına yönelik kriterlerin güncellenmesi.

Tele Sağlık Yardımcı Olabilir, Ancak Yalnızca İnsanların Erişimi Varsa

Uzmanlar, tele sağlık tıbbi randevularındaki değişikliklerin madde kötüye kullanımı bozukluğu olan birçok kişiye yardımcı olabileceğini, ancak birçok kişinin bu programlara erişemeyebileceğini söylüyor.

Araştırmaları ve çalışmaları Amerikan Yerli topluluklarına odaklanan Washington Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Katherine Hirchak, sağlık hizmeti politikaları yapılırken özellikle kırsal toplulukların karşı karşıya olduğu sorunlara kentsel çözümler önerilmediğinden emin olunması gerektiğini söylüyor. "İnternet erişimini artırmak veya başka bir yol ile bu bakımı ulaştırabilmek için gerekli altyapıya nasıl yatırım yapılacağını da düşünmek gerekiyor." diye ekliyor.

Watanabe, COVID-19 pandemisi hastaların opioid tedavi programlarına erişimlerini etkilediğinde tele sağlık tedavi seçeneklerinin genişletilmesinin ön plana çıktığını söylüyor.

Tele Sağlık Uygulamaları İçin Engeller

Amerikan Bağımlılık Tıbbı Derneği'nin yönetim kurulu üyesi Dr. Joseph Garbely, tele sağlık erişimi arttıkça mahremiyet ve yasal engellerin de endişelere yol açtığını söylüyor.

Damgalanma

Bağımlılık tedavisi için en önemli engel damgalanmadır.

Uzmanlar tele sağlık genişlemesi umut verici olsa da, opioid kullanım bozukluğu için ilaçlar söz konusu olduğunda bakım sağlarken damgalanmayı azaltmanın zorunlu olduğunu söylüyor.

"Tele sağlık, ihtiyaç duyulan bakımın sürdürülmesinde gerçekten yardımcı oldu, ancak bununla ilgili tüm sorunları çözmeyebilir. Bu nedenle, [opioid kullanım bozukluğu için ilaçlar] etrafındaki damgalanmayı hasta ve ailesi, sağlıkçılar ve toplum düzeyinde ele almaya devam ettiğimizden emin olmalıyız." diyorlar.

Bu bağlamda SAMHSA önerilerinde detoksifikasyon gibi damgalayıcı dilin ortadan kaldırılması yer alıyor.

Watanabe, "Damgalama ile tüm çevrelerde mücadele etmemiz gerekiyor." diyor.

Medikaynak Referanslar

Can Telehealth Help With Addiction Treatment?, Healthline January, 2023 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler