Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bir hastane ameliyathanesinin neye benzediğini en azından dizilerden bilebilirsiniz. Elbette bir cerrah, belki bir cerrahi asistan, hemşireler, bir fırçalama teknisyeni, anestezi uzmanı, belki birkaç yardımcı ve bir eğitim hastanesi ise bazı öğrencileri görebilirsiniz. Ancak gerçek bir modern hastane ameliyathanesinde muhtemelen televizyonda hiç görmediğiniz tıbbi cihaz şirketi temsilcisi bulunmaktadır. Cihaz, cerrahın kullanması için özel bir testere, sonda veya başka bir araç olabilmekle birlikte yapay kalça, diz veya çene gibi implante edilen bir aparat, bir kalp pili hatta son zamanlarda, birinin omurgasını stabilize etmek için iç teller olabilmektedir. Bu cihazlardan bazıları için araç takımları düzinelerce anahtar ve vida içerebilmektedir. Cerrah cihazı ve kiti ilk kez kullanıyor olabilmekle birlikte tıbbi cihaz şirketi temsilcisi muhtemelen cihaz ve yerleştirilmesi hakkında cerrahi ekipteki herkesten daha fazla bilgiye sahiptir.

Açıkçası, koronavirüs zamanında ameliyathanede mümkün olduğunca az kişinin olması bir artı durum yaratmış olmasına karşın Covid'in olmadığı zamanlarda bile, bu şirket temsilcilerini yalnızca bir saat sürebilecek bir operasyonu gözlemlemek ve tavsiye etmek için ülke çapında uçurmak yetersiz kalmaktadır. Böylece, birkaç ameliyathanede stratejik olarak monte edilmiş bir veya daha fazla kamera ve uzak bir konsola bağlı düz panel ekran görebileceksiniz. Tıbbi cihaz temsilcisi veya bir danışman cerrah binlerce kilometre uzakta olabilir, kameraları kontrol edebilir, bir MRI taramasına bakabilmekle birlikte ameliyathanede görülebilecek şekilde tabletinde notasyonlar yapabilmektedir. Radio Spectrum'dan Steven Cherry yaptığı bir programında kendi adına 100'den fazla patenti olan bir seri mucit ve kendi özgeçmişinde birkaç yeni şirkete sahip bir seri girişimci olan Daniel Hawkins’i konuk etmiştir. Cherry bu programdaki konunun, Daniel’in en sonuncu sistemi olan Avail Medsystems olduğunu belirtmiştir. Daniel, bu tıbbi cihaz temsilcilerinin genelde şirketlerindeki pazarlama veya müşteri destek ekiplerinin bir parçası olduklarını ancak doktorlara tavsiyede bulunmaya başlamadan önce gerçek bir cerrahi eğitim aldıklarını belirtmiştir.

Ameliyathaneler için Zoom

Daniel ayrıca, tipik olarak eğitim rejimlerinin birkaç ay olmasa da birkaç hafta olduğunu ve bu eğitim rejimlerini tamamladıktan sonra ameliyathanelerde çok deneyimli biriyle seyahat etmeleri gerektiğini ve başlangıçta sınıf ortamında ya da muhtemelen kadavra laboratuarı ortamında didaktik bir eğitimin, daha sonra öğretmenlerinin uzun bir süredir iş başında olduğu ameliyathanelerde gerçek dünya ortamlarına dönüştürüldüğünü ve bir öğretmen akıl hocası, serbest bırakılmadan önce bir temsilci ile birkaç ay olmasa da birkaç hafta süren bir eğitim oturumu yaptığını ifade etmiştir. Cherry bunun sadece ameliyathaneler için Zoom olmadığını belirtmiştir. Daniel, aslında bunların 30x optik yakınlaştırmalı kameralar olduğunu yani gezegende denemedikleri bir kamera olmadığını ve nihayetinde inanılmaz netliğe, renk dengelemeye ve uygun düşük seviyeli ışıkta görüntü yakalama özelliğine sahip bir çift kamera seçtiklerini ifade etmiştir. Çünkü ameliyathanelerde tüm bunlara ihtiyaç olmakla birlikte bir satış temsilcisi veya açık bir ameliyatta eğitimli bir doktor olan uzak bir kişinin, üzerinde çalıştıkları dokunun kristal netliğinde görüntülerine sahip olması gerekmektedir ve renk dengeleme ve doku düzlemi tanımlama gerçekten yüksek optik netliği sonlandırmaktadır. Daniel, yerel bir kaynakta yani ameliyathanede yüksek tanımlı ses ve video istiklerini, bunu HIPPA uyumlu, tamamen şifrelenmiş bir internet bağlantısı aracılığıyla, buluttan çıkıp uzaktaki bir katılımcıya aktardıklarını, endüstri temsilcisi veya muhtemelen bir danışman cerrah olarak şehir genelinde ve ülke genelinde veya dünyanın dört bir yanında olabileceğini belirtmiş ve sistemlerinin yarım saniyeden daha az gecikme süresine sahip olacak şekilde tasarlanmış olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca Daniel, şimdi, yerel ve uzak internet bağlantılarının kalitesine bağlı olmalarına karşın bir sistemi kurmadan önce, hastanede ağın sağlanmasıyla ilgili yerel sorunları önemsediklerini sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Steven Cherry, Telemedicine Comes to the Operating Room, IEEE Spectrum, 10 Nov 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler