Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, löseminin gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir protein olan ASH1L'ye karşı sınıfının ilk örneği olan inhibitörler geliştirmişlerdir.

ASH1L geni tarafından üretilen protein, diğer hastalıklarla birlikte akut lösemi gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, ASH1L proteinin, terapötik olarak hedeflenmesi zor olmuştur.

Michigan Üniversitesi'nden Jolanta Grembecka, ve Tomasz Cierpicki, liderliğindeki bir araştırmacı ekibi, ASH1L’nin SET domainini inhibe etmek için löseminin gelişiminde ve ilerlemesinde kritik moleküler etkileşimleri önleyen sınıfının ilk örneği olan küçük moleküller geliştirmiştir.

Fragman tabanlı taramayı ve ardından tıbbi kimya ve yapı tabanlı bir tasarımı kullanan ekibin bulguları Nature Communications derisinde yayınlanmıştır. Karışık soy löseminin fare modellerinde, AS-99 olarak bilinen öncü bileşik, löseminin ilerlemesini başarıyla azaltmıştır.

U-M Rogel Kanser Merkezinde tedavi geliştirme programında yardımcı direktör ve Michigan Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Grembecka "Bu çalışma yeni, akut lösemiye karşı yeni tedavi ajanları geliştirmek için varolan bir yol, hem de daha ASH1L ve hastalık gelişiminde rolü olan biyolojik işlevleri incelemek için yeni bir yaklaşım sağlar," demiştir. Çalışma, onun laboratuarı ile biyofizik ve patoloji doçenti olan kıdemli yazar Cierpicki'nin Laboratuvarı arasında yakın bir işbirliği ile gerçekleşmiştir.

Medikaynak Referanslar

Michigan Medicine - University of Michigan. "New inhibitor against key leukemia protein: Approach opens a new avenue to study the biology of acute leukemia and for the development of new drugs." ScienceDaily. ScienceDaily,14 May 2021. .

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler