Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnsan timus bezinin ilk hücre atlası, kanseri ve otoimmün hastalıkları tedavi etmek için yeni bağışıklık tedavilerine öncülük edebilir. Wellcome Sanger Enstitü, Newcastle Üniversitesi ve Ghent Üniversitesi, Belçika'dan araştırmacılar, tim hücreleri dokusunu T hücreleri olarak adlandırılan hayati bağışıklık hücrelerini nasıl geliştirdiğini ve yaptığını anlamak için insan ömrü boyunca haritaladılar. Gelecekte, bu bilgiler araştırmacıların yapay bir timus üretmelerine ve iyileştirilmiş terapötik T hücrelerini tasarlamasına yardımcı olabilir. Science'ta yayınlanan bu insan timus atlası, yeni hücre tiplerini ortaya çıkarmış ve olgunlaşmamış bağışıklık hücrelerine T hücrelerine nasıl gelişeceğini söyleyen sinyalleri tanımladı. Atlas, bilim insanlarının ciddi kombine bağışıklık yetersizliği (SCID) gibi T hücresi gelişimini etkileyen hastalıkları anlamalarına yardımcı olabilir ve tüm insan vücudunun bir Google haritasını oluşturan İnsan Hücresi Atlas girişimine katkıda bulunabilir.

Timus bezi göğüste bulunur, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşan anahtar beyaz kan hücreleri olan T hücreleri üretir. Bu T hücreleri daha sonra fazla olgunlaşmak için kan ve vücudun diğer kısımlarına girmek için timus bırakır. T hücreleri istilacı bakteri ve virüsleri arar, onları yok eder. Ayrıca kanser hücrelerini tanır ve öldürür. Timus gelişimindeki sorunlar kusurlu T hücresi oluşumuna neden olur. Bu, SCID gibi ciddi bağışıklık eksikliklerine yol açarak insanları enfeksiyonlara açık hale getirebilir. Alternatif olarak, T hücre regülasyonunu etkileyerek Tip 1 diyabet gibi otoimmün hastalıklara yol açabilir. Ayrıca olgun T hücreleri iyi incelenmiş olsa da, insan timus ve içindeki T hücrelerinin gelişimi tam olarak anlaşılamamıştır.

Terapötik T Hücrelerinin Kullanımı

Araştırmacılar, gelişmekte olan timus, çocuk ve yetişkin timus dokusundan yaklaşık 200.000 ayrı hücreyi izole ve analiz etmek için tek hücre teknolojisini kullandılar. Hücreleri tanımlamak, yeni hücre türlerini keşfetmek için her bir hücrede hangi genlerin aktif olduğuna baktılar ve bu genleri, her bir hücreyi timustaki tam konumuna eşlemek için etiket olarak kullandılar. Wellcome Sanger Enstitü’nün çalışmasının ilk araştırmacılarından olan Dr Jongeun Park, yaşam boyunca sağlıklı timusta neler olduğunu, gelişimden yetişkinliğe ve T hücrelerinin oluşumunu desteklemek için ideal ortamı nasıl sağladığını anlamayı sağlayacak bir ilk insan timus hücre atlası ürettiklerini belirtti. Park, ek olarak bu açık kaynak sayesinde araştırmacıların bağışıklık sisteminin vücudumuzu korumak için nasıl geliştiğini anlamalarını sağlayacağını sözlerine ekledi.

Terapötik T hücreleri şu anda klinikte B hücreli lenfoma ve lösemi kanserlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır, ancak bu tedavilerin en büyük dezavantajı T hücrelerinin sağ alt tipini oluşturmasıdır. Newcastle Üniversitesi'nden çalışmanın kıdemli araştırmacısı ve Wellcome Sanger Enstitüsü'nde Kıdemli Klinik Üyesi olan Profesör Muzlifah Haniffa, bu timus hücre atlası ile, gelişmekte olan timusun hücresel sinyallerini çözdüklerini ve erken bağışıklık öncü hücrelerini spesifik T hücrelerine dönüştürmek için hangi genlerin açılması gerektiğini ortaya koyduklarını belirtti. Ayrıca Haniffa bu atlasın, vücudun dışındaki T hücrelerini, belirli bir kansere saldırmak ve öldürmek için tam olarak doğru özelliklere sahip olarak oluşturacak referans haritası olarak kullanılabileceğini ve bunun tümörler için özel tedaviler yaratacağını da ifade etmiştir. Timusun, çocuklukta en büyük ve en aktif olması, ergenlikten sonra küçülmesi olağandışıdır. Timus 'yaşam kalp pili' olarak adlandırılır ve 35 yaşına kadar neredeyse ortadan kaybolur. Timusun nasıl geliştiğini ve daha sonra solduğunu anlamak, yaşlanmaya ve bağışıklık sisteminin yaşam boyunca nasıl değiştiğine ışık tutabilir.

Medikaynak Referanslar

Origins of immune system mapped, opening doors for new cancer İmmunotherapies, Wellcome Trust Sanger Institute, 20 February 2020, ScienceDaily

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler