Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar akıllı telefon çılgınlığı Pokémon Go sayesinde artan diyabet ve kronik hastalık vakalarına yenilikçi bir çözüm getirilmiş olabileceğine inanıyorlar. Tüm dünyada milyonlarca insan sanal gerçeklik (AR) hazine avı olan Pokémon Go’yu oynamaya başladı. Oyuncular, gerçek hayatta etrafta yürüyerek akıllı telefonlarının ekranlarında beliren canavarları yakalıyor, biriktiriyor ve savaştırıyorlar.

Bu uygulama ilk olarak Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ve ardından İngiltere, Kanada, Japonya’da piyasaya sürüldü. Uygulama şimdiden Twitter gibi günlük hayatta sık kullanılan uygulamalardan daha fazla aktif kullanıcı sayısına ulaştı.

Araştırmacılar İngiltere’de 5 milyon insanın Tip 2 diyabet gelişimi açısından yüksek riske sahip olduklarını ve bu durumun büyük ölçüde fiziksel inaktivite ve obezite ile ilişkili olduğunu söylüyorlar. Bu oyunun insanları koltuklarından kaldırıp sokaklara döküyor olmasının artan obezite düzeylerini azaltmak için yenilikçi bir çözüm gibi göründüğünü belirtiyorlar. Yürümenin en iyi ve en ucuz egzersiz tipi olduğunu, aktif olabilmenin kolay ve ulaşılabilir bir yolu olduğunu ve sağlıklı bir vücuda sahip olmada oldukça yardımcı olabileceğini fakat insanların bunun değerini henüz tam olarak anlayamadıklarının altını çiziyorlar.

Tip 2 diyabette hastalığın gelişimi için tüm risklerin %80-85’ini obezite oluşturuyor. Obezitenin önlenmesi için yetişkinlere her gün aktif hareket halinde olmaları, 10 dakika ya da daha fazla süreli aralıklar şeklinde haftada en az toplam 150 dakika ılımlı egzersizler yapmaları öneriliyor. Kadınlarda düzenli ayağa kalkarak ve yürüyerek Tip 2 diyabet gelişiminden önemli ölçüde korunduğu ve uzun süren oturma periyodlarının her 30 dakikada 5 dakika sürelerle ayağa kalkmanın kan şekeri ve indülin düzeylerini dikkat çekici düzeyde düşürdüğü bildiriliyor.

Araştırmacılar 45 yaşında akut sosyal anksiyetelere sahip ve evinden çok nadir dışarı çıkan bir kişinin düzenli bir Pokémon Go kullanıcısı haline geldiğini, yıllardır ilk kez dışarıya çıkıp kilometrelerce yürüdüğünü aktarıyorlar. Oyun sayesinde hiç farkına bile varmadan ve sıkılmadan aksine eğlenerek egzersiz yapılabildiğinin altını çiziyorlar.

Araştırmacılar bu yeni çılgınlığın bunca zaman uzmanların önerileri ile yaptırılamayan fiziksel aktiviteyi büyük kitlelere yaptırarak yenilikçi bir çözüm olabileceğini bir kez daha dile getiriyorlar.

Medikaynak Referanslar

University of Leicester. "Pokémon Go could ease Type 2 diabetes burden." ScienceDaily. ScienceDaily, 25 July 2016

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler