Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ABD'li araştırmacılar, yeni tamamladıkları bir çalışmada, ileri evre akciğer kanserlerini bir kerede tüm olası genetik mutasyonlar için test etmenin sınırlı sayıda gen için test etmekten daha maliyet etkin olduğunu tespit ettiler.

Günümüzde, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK) hastalarını genetik bozukluklara göre tedavi etmek için kullanılabilecek olan sekiz tane hedefli tedavi vardır ve daha fazla tedavi klinik çalışmalarda denenmekte ya da onay beklemektedir.

Yeni nesil sekanslama ile ilgilenen şirketler, bir kerede küçük bir doku örneğinden yüzlerce potansiyel kansere neden olan gen mutasyonunu tanımlayabilen yeni nesil sekanslamayı kullanarak genetik profil testleri sunmaktadır. Bu testler, hastaları bu genleri hedefleyen spesifik terapilere veya yeni ilaçları test eden klinik çalışmalara uyacak şekilde tanımlamak amacıyla kullanılır.

Cleveland Clinic akciğer kanseri programının yapmış olduğu yeni bir çalışmada elde edilen sonuçlar, yeni nesil sekanslama sayesinde diğer tüm stratejilere kıyasla önemli ölçüde maliyet tasarrufu olduğunu gösterdi.

Test FDA Tarafından Onaylandı ve Geri Ödeme Kapsamında

Geçtiğimiz Kasım ayında ABD Gıda ve İlaç İdaresi, FMI’ın yeni nesil testini onayladı ve Mart ayında ABD’deki Medicare ve Medicaid Servisleri Merkezi, uygun kanser hastaları için yeni nesil sekanslama maliyetinin geri ödemeye dahil edildiğini açıkladı.

Chicago'da düzenlenen ASCO öncesinde yayınlanan çalışmada, Cleveland Clinic'teki araştırmacılar ve meslektaşları, yeni nesil sekanslama maliyetleri ile diğer test tiplerini Medicare ve hipotetik olarak oluşturulan bir milyon üyesi olan diğer bir ticari plan için kıyasladı.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki KHDAK hastalarının sayısına ve yaşına dayanan modelde, yeni nesil sekanslama Medicare için 2.1 milyon dolar, yaşlı Amerikalılar için hükümet sağlık planı ve ticari sağlayıcılar için ise 250.000 dolardan fazla tasarruf ettirdi.

  1. Benzer İçerikler