Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kemoradyoterapi (KRT), en yaygın kanser tedavisi yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir ve son veriler, bir anti-tumoral bağışıklık tepkisi oluşması durumunda, KRT'nin maksimum etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, KRT'nin immün uyarıcı etkilerini en üst düzeye çıkarmak için bloke edilmesi veya tersine çevrilmesi gereken immünosüpresif mekanizmaları aktive ettiği de gösterilmiştir. Bu nedenle, preklinik bir insan papilloma virüsü (HPV) ile ilişkili baş ve boyun skuamöz hücreli karsinomu (HNSCC) modelini kullanarak, KRT'yi ve iki mevcut immünomodülatör ilacı birleştiren bir tedavi geliştirildi: siklofosfamid (CTX) ve küçük molekülle indüklenebilir nitrik oksit sentaz (İNOS) inhibitörü L-n6- (1-iminoetil) -lisin (L-NIL). Bu modelde, sinjenik HPV-HNSCC mEER tümör taşıyan fareler, tümör odaklı fraksiyone radyasyon ve haftalık sisplatin uygulaması ile tedavi edildi. KRT ile indüklenen immün yanıtlar ve akım sitometrisi, kantitatif multipleks immünofloresan ve immün ile ilgili gen ekspresyon değişikliklerini profilleyerek kombine tedavi (KRT + CTX / L-NIL) ile indüklenen cevaplar karşılaştırıldı.

Kombinasyon mikroçevreyi değiştirdi

Kombinasyon tedavisinin, anti-tümör immün hücre tiplerinde (enflamatuar monositler ve M1 benzeri makrofajlar) artış ve immünosüpresif granülositik miyeloid türevli supresör hücrelerde (MDSC'ler) azalma da dahil olmak üzere tümör miyeloid immün mikroçevresinde olumlu değişiklikler sağladığı gösterilmiştir. Kombinasyon tedavisi ile intratumoral T hücresi infiltrasyonu ve T hücrelerinin tümör antijen spesifikliği, ayrıca, CD8 + T hücresi / düzenleyici T hücre oranında 31.8 katlık bir artış ve sadece KRT'ye kıyasla tümör antijenine spesifik CD8 + T hücrelerinde anlamlı bir artış gözlendi. Ayrıca CTX / LNIL immünomodülasyonunun ayrıca KRT etkinliğini önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir. Genel olarak, bu veriler, tümör immün mikroçevresinin CTX / L-NIL ile modülasyonunun, tedavi-refrakter tümörlerin KRT'ye duyarlılığını arttırdığını göstermektedir. Tümör immün mikroçevre modülasyonunun KRT ile kombinasyonu, gelişmiş immün aktivasyon yoluyla KRT etkinliğini arttırmak için uygun bir yaklaşım oluşturabilir.

Medikaynak Referanslar

Tumor microenvironment modulation enhances immunologic benefit of chemoradiotherapy Aurelie Hanoteau1* , Jared M. Newton1,2, Rosemarie Krupar3, Chen Huang4,5, Hsuan-Chen Liu1,2, Angelina Gaspero1,Robyn D. Gartrell6, Yvonne M. Saenger7, Thomas D. Hart7, Saskia J. Santegoets8, Damya Laoui9,10, Chad Spanos11,Falguni Parikh1, Padmini Jayaraman1, Bing Zhang4,5, Sjoerd H. Van der Burg8, Jo A. Van Ginderachter9,10,Cornelis J. M. Melief12 and Andrew G. Sikora1,13*

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler