Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yıllardan beri çeşitli araştırmalarda primer tümörden kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyen bir yol aranmaktaydı. Tümör hücreleri yayıldığı zaman öldürücü olduğu için bu süreci engellemek kanseri durdurmak için güçlü bir yol olabilir.

Geçmişte bilim adamları tümör hücrelerinin baskıyla göç ettiğini düşünüyordu ancak son kanıtlar tümör hücrelerinin yayılımının daha farklı olabileceğini gösterdi. Amerika’daki Cornell Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacıları yeni çalışmalarında tümör hücrelerinin yayılım için hazır temiz ve kolay avantajlı yolu seçtiğini tespit ettiler.

İnsan dokusu çeşitli protein ve hücrelerden oluşan boşluklarla doludur. Tümör hücrelerinin göçü üzerine birçok araştırma olsa da, dokuların yoğun jel kıvamında olduğu ortaya çıkmıştır. Bu model tümör hücrelerinin yayılımını anlamamıza yardımcı olsa da, bilim insanları tümör hücrelerinin insan vücudundaki gibi düzgün olmayan yüzeyde hareketinden emin değildi. Bazı araştırmalar tümör hücrelerinin yayılım için önceden var olan alanlardaki kanalları kullandığını gösterdi.

Yeni araştırmalarda ise araştırıcılar herhangi bir yolak olmayan uniform bir ortama göre hücre boyutlu tuzakları içeren bir doku ortamı sayesinde tümör hücrelerinin nasıl hareket ettiğini incelediler. Çalışma sonucunda artık biliniyor ki, hücrelerin hareketi hareket ettiği ortama bağlıdır.

Araştırmacılar; önceden yolağın olmadığı dokularda çalıştıklarında tümör hücrelerinin dokuda sabitlendiğini ve dokuyu yıktıktan sonra yayıldığını göstermiş. Yolaklardan hareket ise çok daha kolay çünkü hücreler yollarını bulduğu zaman dokuların onları yıkmasından engellenmeden kaçınabiliyorlar.

Bu araştırma sayesinde tümör hücrelerinin daha kolay hareket edebilmek için mevcut yolakları tercih ettiği gösterilmiş oldu. Ayrıca mobil hücrelere , dokudaki hücrelere oranla daha çok odaklanılması gerektiği önerilmiş ve bu şekilde kanserin yayılımının önünde geçilebileceği vurgulanmış oldu.

Medikaynak Referanslar

 Shawn P. Carey, Aniqua Rahman, Casey M. Kraning-Rush, Bethsabe Romero, Sahana Somasegar, Olivia M. Torre, Rebecca M. Williams, Cynthia A. Reinhart-King. Comparative mechanisms of cancer cell migration through 3D matrix and physiological microtracks.American Journal of Physiology - Cell Physiology, 2015; 308 (6): C436 DOI: 10.1152/ajpcell.00225.2014

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler